Domowa konfiguracja łuku i ostateczna konstrukcja strzały

Domowa konfiguracja łuku i ostateczna konstrukcja strzały, łucznictwo, polowanie,

Łowcy łuków to na ogół bardzo sumienni ludzie. Większość łuczników spędza sporą część lata regularnie ćwicząc ze swoimi łukami, a następnie przyspiesza wraz ze zbliżającą się jesienią. Ale jeśli chodzi o sprzęt do polowania z łukiem, niektórzy ludzie są po prostu zadowoleni z konfiguracji, którą mają i mogą w ogóle przy niej nie majstrować. Po co zmieniać coś, co działało wcześniej?

PO CO ZMIENIAĆ KONFIGURACJĘ ŁUKU?

Jeśli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego. Prawda? Nie tak szybko. W rzeczywistości istnieje kilka powodów, dla których warto rozważyć tuning łuku lub całkowitą korektę sprzętu łuczniczego.

Być może minęło kilka lat od ostatniego przeglądu łuku. Zawsze działał dobrze, więc prawdopodobnie chciałbyś zostawić go w spokoju. Jednak z biegiem czasu sprzęt łuczniczy starzeje się (tj. wymaga wymiany) i podlega wpływom warunków terenowych (np. deszcz, ujemne temperatury, uderzenia o drzewo). Każde małe narażenie lub incydent może zasadniczo zmienić coś w twoim łuku. Zaufaj nam, nie chcesz się o tym przekonać, strzelając do kozła z listy przebojów.

Ty również zmienisz się z czasem. Być może coraz trudniej jest naciągnąć łuk do końca lub nie jesteś już tak mobilny jak kiedyś. Kontuzja barku lub pleców może naprawdę zmienić ciężar, z jakim możesz wygodnie strzelać. Spowoduje to zmianę sposobu strzelania, co oznacza, że ustawienia łuku również powinny ulec zmianie.

Jednym z najczęstszych powodów, dla których należy zmienić konfigurację łuku, jest pogoń za innym gatunkiem zwierzęcia lub udanie się w inne miejsce. Być może zarezerwowałeś polowanie życia i gonisz za marzeniem. Różne zastosowania lub metody polowania (takie jak polowanie typu spot and stalk na zachodzie) będą wymagały różnych ustawień łuczniczych w porównaniu do przeciętnego myśliwego na drzewie. Ponadto, prawdziwe duże zwierzęta łowne (np. niedźwiedź) będą wymagały cięższego zestawu niż jeleń.

Przeczytaj: WPŁYW FAZY KSIĘŻYCA NA POLOWANIE NA JELENIE

NAJLEPSZY ZESTAW ŁUCZNICZY

Ostatecznie nie ma jednego „najlepszego” zestawu łuczniczego z powodów wymienionych powyżej – może się on diametralnie zmienić w zależności od tego, na co i jak polujesz. Niezależnie od tego, jaki zestaw posiadasz, musisz być pewny siebie. Zaufanie do swojego stylu strzelania i sprzętu zaprowadzi cię znacznie dalej niż posiadanie najnowszego sprzętu i brak doświadczenia z nim.

Dość standardową konfiguracją dla większości polowań na bieliki jest długość naciągu od 28 do 30 cali z ciężarem naciągu od 65 do 75 funtów. W przypadku większych zwierząt lub strzelania na większe odległości, ważne będzie zwiększenie masy naciągu lub dostosowanie budowy strzały. Dla przeciętnego myśliwego zwiększenie siły naciągu jest najprostszym sposobem na zwiększenie prędkości strzały i zwiększenie energii. Istnieje jednak pewna cienka granica (o której więcej poniżej).

Aby uzyskać najlepszą wydajność łuku, zaleca się zainwestowanie w trzy kluczowe elementy: wysokiej jakości podpórkę, dobry spust i solidne strzały. W dalszej części tego wpisu zajmiemy się szczegółami dotyczącymi strzał.

NAJLEPSZA KONSTRUKCJA STRZAŁY

Posiadanie wysokiej jakości strzały zbudowanej specjalnie do celów łowieckich jest częścią posiadania świetnej konfiguracji łuczniczej.

Jedną z często omawianych kwestii jest poprawa F.O.C. strzały (skrót od „front-of-center”). Zasadniczo oznacza to procent masy strzały, który jest zawarty w przedniej połowie strzały, co przesuwa środek równowagi strzały do przodu. Wraz ze wzrostem F.O.C. strzała będzie bardziej stabilna w locie, ale szybciej straci swoją trajektorię. Gdy F.O.C. maleje, strzała będzie utrzymywać trajektorię, ale może lecieć bardziej nieregularnie. F.O.C. można łatwo zwiększyć, używając cięższych grotów lub insertów, aby zwiększyć wagę przedniej części strzały. I odwrotnie, można zmniejszyć F.O.C., stosując lżejsze groty lub cięższe nasadki i łopatki na tylnej połowie strzały. Zaleca się, aby F.O.C. wynosiło około 15-20%, aby uzyskać najlepszą wydajność i celność podczas polowania.

Podczas gdy większość myśliwych ma obsesję na punkcie szybkości łuku, należy wziąć pod uwagę coś więcej. Aby uzyskać najlepsze przejście przez zwierzę, należy również pomyśleć o pędzie strzały. Gdy strzała ma większy pęd, jest bardziej prawdopodobne, że będzie się poruszać przez zwierzę. Aby poprawić pęd, oprócz zwiększenia prędkości należy zwiększyć masę strzały, co można zrobić za pomocą ciężkich wkładów lub cięższych grotów. Aby najpierw przetestować ostateczną konstrukcję strzały i konfigurację łuku, zaleca się strzelanie z łuku w sklepie łuczniczym strzałą o masie 500 gramów (lub wyższej). Jeśli masz strzałę o współczynniku F.O.C. między 15 a 20% i strzelasz z prędkością 255-290 stóp na sekundę (fps) ze strzałą 500-gramową, powinieneś być wystarczająco dobry do polowania na większość gatunków północnoamerykańskich. Nawet jeśli pomylisz się o kilka centymetrów w dowolnym kierunku, taka konfiguracja powinna z łatwością przebić ciało.

Kolejnym tematem związanym z budową strzały jest wybór grotu. To również będzie się zmieniać w zależności od tego, na co polujesz i gdzie to robisz. W przypadku większości strzał do białych ogonów (tj. poniżej 30 jardów od drzewostanu), stałe groty sprawdzą się doskonale. Są one generalnie cięższe niż mechaniczne (co poprawi współczynnik F.O.C.), są bardzo wytrzymałe (aby przebić łopatkę), a wiatr nie ma zbyt dużej szansy na zakłócenie ich na krótkich dystansach. Mogą być również ważne przy strzelaniu do zwierząt o grubszej skórze lub mocniejszej muskulaturze ramion (np. niedźwiedź itp.). Ale gdy strzelasz na większe odległości (np. dol jelenia), posiadanie mechanicznego grotu z tylnym wyrzutem może być świetne. Profil nie jest tak bardzo sterowany przez wiatr, jak w przypadku stałego grotu, co jest ważne na długich dystansach, gdzie wiatr może zepchnąć strzałę z toru o kilka centymetrów. Strzelanie z 3-ostrzowego systemu jest również preferowane niż z 2-ostrzowego mechanicznego, ponieważ nie tylko oferuje dodatkową powierzchnię tnącą, ale także otwiera rzeczywisty kanał.

Pamiętaj o tych wskazówkach, zastanawiając się nad konfiguracją łuku i ostateczną konstrukcją strzał tej jesieni. Jeśli uda ci się je dostosować i spędzisz wystarczająco dużo czasu na ćwiczeniach, aby poczuć się pewnie w ich użyciu, w mgnieniu oka będziesz trafiać do celu.

Dodaj komentarz