10 największych błędów w polowaniu na jelenie, których należy unikać

10 największych błędów w polowaniu na jelenie, których należy unikać, łowiectwo, myślistwo

Mówi się, że najlepszym sposobem nauki jest często metoda prób i błędów. A jeśli polujesz już od jakiegoś czasu, z pewnością popełniłeś po drodze kilka błędów w polowaniu na jelenie. Niezależnie od tego, czy byłeś naiwnym dzieckiem uczącym się polować, wykonując wszystkie niewłaściwe ruchy, czy też zaczynasz jako dorosły i po prostu nie wiesz, co powinieneś robić, polowanie na jelenie wiąże się z wieloma czynnikami.

W rezultacie jest wiele rzeczy, które mogą pójść źle lub które można zepsuć. To się zdarza. Ważne jest, abyś wyciągnął wnioski z tego błędu i nie popełnił go ponownie. Tak więc w duchu pomocy w uniknięciu pewnych wpadek w tym sezonie, oto 10 typowych błędów w polowaniu na jelenie, o których należy pamiętać w sezonie łowieckim.

1. Niewystarczająca praktyka

Jeśli istnieje jedna wskazówka dotycząca polowania na jelenie, na którą należy zwrócić uwagę, to jest to, że praktyka czyni mistrza. Poza sezonem i w jego trakcie ważne jest, by często ćwiczyć strzelanie z łuku lub karabinu, co buduje pewność strzelania i wyrabia pamięć mięśniową. Jeśli zaniedbasz podnoszenie łuku do 2 tygodni przed sezonem, może się zdarzyć wiele rzeczy. Może się okazać, że ze sprzętem łuczniczym jest coś nie tak, co trzeba będzie szybko naprawić. Twoje ciało nie będzie tak przygotowane do strzelania, co sprawi, że będzie to jeszcze trudniejsze po wielogodzinnym siedzeniu w drzewostanie.

Nie będziesz miał takich umiejętności i pewności siebie w chwili prawdy, jakie mógłbyś mieć, gdybyś regularnie ćwiczył z celami przez całe lato. To samo można powiedzieć o polowaniu z karabinem. Niesprawdzenie zera, przejście na nowy nabój lub po prostu brak komfortu przy dłuższych strzałach może być błędem. Wszystkie te rzeczy mogą kosztować cię strzał, gdy ma to największe znaczenie.

2. Zbyt częste sprawdzanie kamer na szlaku

Jeśli polujesz na prywatnym terenie lub jesteś na tyle odważny, aby korzystać z kamer na terenie publicznym, mogą one być świetnym narzędziem do osiągnięcia sukcesu w polowaniu. Ale bardzo kuszące jest również sprawdzanie ich… przez cały czas. A im częściej je sprawdzasz, tym bardziej staje się to uciążliwe, tym więcej zapachu rozprzestrzeniasz i tym więcej jeleni potencjalnie płoszysz.

Jeśli nie możesz kontrolować swojej potrzeby sprawdzania kamer szlaku co tydzień, może lepiej ich nie używać. Aby uzyskać lepsze rozwiązanie, spróbuj użyć kamery komórkowej. Kamery komórkowe przesyłają obraz bezpośrednio do telefonu, dzięki czemu nie musisz zanieczyszczać terenu swoją obecnością i popełniać tego myśliwskiego błędu.

3. Równowaga harcerska

Późnym latem większość myśliwych polujących na jelenie walczy z ochotą na zwiad przed nadchodzącym sezonem. Niezależnie od tego, czy polujesz na nowej posiadłości, czy na tym samym starym terenie, na którym zawsze polowałeś, zwiad w poszukiwaniu białych ogonów jest ważny.

Musisz dobrze znać teren i typy siedlisk, a także mieć pojęcie, jakie jelenie są w pobliżu lub gdzie spędzają najwięcej czasu. I chociaż zwiad komputerowy może być przydatny, nic nie może się równać z rzeczywistymi butami na ziemi. Jednak częstym błędem popełnianym podczas polowań na jelenie jest zbyt intensywny zwiad. Jeśli w każdy weekend chodzisz po lesie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że spłoszysz dojrzałe kaczki z tego obszaru. Jednak w sezonie zwiad może mieć kluczowe znaczenie dla wychwycenia znaków w innej części farmy lub posiadłości, na którą polujesz, a dzięki jednej wycieczce możesz znów być w grze. Znajdź odpowiednią równowagę i poluj tak ukradkiem, jak to tylko możliwe.

4. Planowanie tras dostępu

Zanim zdecydujesz się na miejsce, w którym chcesz zawiesić stojak lub postawić żaluzję, musisz pomyśleć o tym, jak się do niego dostaniesz bez ostrzegania jeleni. Jest to jeden z tych błędów w polowaniu na jelenie, o których większość ludzi nie myśli wystarczająco dużo. Wielu myśliwych znajduje miejsce, które wygląda świetnie, a potem są zdezorientowani, dlaczego się nie sprawdza. Może to mieć coś wspólnego z faktem, że przechodzą tuż obok głównego obszaru legowiskowego, wchodząc i wychodząc, wypychając w ten sposób wszystkie jelenie z tego obszaru. Jeśli możesz potajemnie dostać się do swojego stanowiska przez suche koryto potoku lub omijając źródła pożywienia i legowiska, masz znacznie większą szansę na zasadzkę na dojrzałego kozła.

5. Wiszące drzewostany

Czy w miarę upływu sezonu powinieneś nadal rozstawiać nowe zestawy, czy też pozostać przy tych samych stanowiskach lub żaluzjach? To, podobnie jak zwiad w sezonie, może być wewnętrzną walką dla każdego myśliwego, zwłaszcza z dużym dojrzałym kozłem na kamerze. Podczas gdy ruja się przeciąga, zmienna aktywność ruchu kozłów może sprawić, że będziesz podwójnie zgadywać wszystkie swoje stanowiska.

Podczas gdy kilka żaluzji i stojaków drabinowych lub zawieszonych na stojakach w kilku śmiertelnie niebezpiecznych miejscach, takich jak poletka pokarmowe i lejki, jest czymś oczywistym, przydatne może być posiadanie wyjątkowo mobilnego stojaka. W ten sposób, jeśli będziesz zwiadowcą lub uzyskasz nowe informacje z kamery na szlaku, możesz szybko zawiesić i polować, bez taszczenia ciężkiego sprzętu przez las.

6. Wybór odzieży

Powinieneś poważnie rozważyć wybór odpowiedniej odzieży myśliwskiej do warunków, w których planujesz polować. Wiele osób popełnia ten błąd podczas polowania na jelenie zarówno w gorące, jak i zimne dni. W upalne dni należy nosić wiele lekkich warstw, które można założyć na chłodne poranki i podstępnie zsunąć, gdy nadejdzie upał. W chłodniejszych warunkach nie noś tylko jednej ultraizolacyjnej warstwy. Wybierz wiele warstw wykonanych z materiałów syntetycznych lub wełny. Dlaczego? Unikniesz pocenia się i przegrzania podczas wchodzenia do drzewostanu i będziesz mógł założyć dodatkowe suche warstwy, gdy twoje ciało ponownie się ochłodzi.

Podkłady, które mogą odprowadzać pot i kontrolować zapach, mogą mieć kluczowe znaczenie dla komfortu i zapachu. Połączenie odzieży na początku, w połowie i pod koniec sezonu może sprawić, że polowanie będzie bardziej komfortowe, a Ty dłużej pozostaniesz na stanowisku.

7. Zapominanie o sprzęcie

Jeśli polowałeś wystarczająco długo, prawdopodobnie dotarłeś do stanowiska na drzewie, tylko po to, by zdać sobie sprawę, że zapomniałeś wyzwalacza, magazynka, wezwania jelenia lub liny do podciągania w ciężarówce. Niezależnie od tego, co to było.

Zapominanie sprzętu myśliwskiego zdarza się każdemu. Jeśli masz skłonność do zapominania, spróbuj sporządzić listę, którą będziesz sprawdzać każdego ranka. Trzymaj cały niezbędny sprzęt myśliwski w jednym plecaku, który nigdy nie opuszcza pojazdu, a następnie wystarczy chwycić plecak przed wyruszeniem do lasu.

8. Kontrola zapachu i kierunek wiatru

Na początku każdego sezonu łowieckiego, większość myśliwych wydaje się być bardzo sumienna w swoich praktykach kontroli zapachu. Mogą brać prysznic w mydle eliminującym zapach, prać ubrania w produktach eliminujących zapach i zwracać szczególną uwagę na kierunek wiatru. Po mniej więcej tygodniu ich staranność zaczyna zanikać. Wkrótce zatrzymują się na stacji benzynowej w swoich ubraniach myśliwskich, a higiena obozu jeleni zaczyna przejmować kontrolę. W magiczny sposób jelenie wydają się znikać z lasu.

Jeśli naprawdę chcesz zmaksymalizować swój sukces łowiecki, musisz być na bieżąco z praktykami kontroli zapachu przez cały sezon.

9. Polowanie w nieodpowiednich warunkach

Jest to kolejny z tych błędów, które większość myśliwych popełnia w pewnym momencie. Po znalezieniu „idealnego miejsca” na poranne otwarcie, zaczynają oni widzieć tunelowo. Niezależnie od tego, skąd wieje wiatr lub jakie są warunki, będą w tym miejscu. Ale polowanie w doskonałej lokalizacji, zanim warunki będą odpowiednie, może zrujnować twoją szansę, zanim jeszcze ją zdobędziesz. Wyobraź sobie stanowisko bezpośrednio na wschód od legowiska łani podczas rui. Przy zachodnim lub północno-zachodnim wietrze można założyć, że kaczki będą przemieszczać się w pobliżu stojaka, aby sprawdzić obszar legowiska. Jeśli w poranek otwarcia okaże się, że wiatr wieje ze wschodu (bezpośrednio w kierunku legowiska), powinieneś opracować plan B. Zapoluj na inny stojak na drzewie i zachowaj swoją najlepszą lokalizację na odpowiednie warunki.

Jeśli nie jesteś jeszcze zbyt pewny siebie w polowaniu na wiatr i termikę, zapoznaj się z kilkoma poradami, aby nabrać wprawy! Kolejnym kluczowym warunkiem, na którym należy się opierać, niezależnie od tego, czy polujesz, czy nie, jest pogoda… wypatruj i poluj na zimne fronty przy każdej okazji!

Przeczytaj: WPŁYW FAZY KSIĘŻYCA NA POLOWANIE NA JELENIE

10. Nie przejmuj się… to polowanie!

Wraz z postępem sezonu łowieckiego presja mediów społecznościowych na zabicie kozła, zawstydzanie jeleni lub po prostu brak osobistego sukcesu może stać się intensywna! Nie przejmuj się tym. Polowanie to polowanie, polowanie to zabawa, to ucieczka, to twój czas… ciesz się nim!

Nie pozwól, aby presja podejmowała za ciebie decyzje o tym, kiedy i gdzie polować, kieruj się instynktem i doświadczeniem. Ostatecznie to twoje doświadczenie, twoja decyzja i satysfakcja z polowania są tym, co zostawiasz po sezonie, a nie tylko zestaw poroży na ścianie.

Dodaj komentarz