WPŁYW FAZY KSIĘŻYCA NA POLOWANIE NA JELENIE

WPŁYW FAZY KSIĘŻYCA NA POLOWANIE NA JELENIE, myślistwo

Odkąd po raz pierwszy nauczyliśmy się przekształcać kije i kamienie w narzędzia, ludzkość jest nienasycona dążeniem do przechytrzenia ostrożnego jelenia. Nieustannie szukamy wglądu w to, co je napędza i jak różne czynniki środowiskowe mogą wpływać na ich codzienne rutyny, lub czy w ogóle mają rutyny. Wśród bardziej agresywnych wysiłków było poszukiwanie wskazówek, w jaki sposób księżyc wpływa na ruch jeleni. Zanim jednak rozpoczniemy tak epicką wyprawę, musimy obrać właściwy kierunek.

CZYM JEST FAZA KSIĘŻYCA?

Pomijając fanatyków płaskiej Ziemi, większość z nas zna fakty dotyczące faz księżyca. Jednak małe odświeżenie wiedzy nie zaszkodzi.

Księżyc obraca się wokół własnej osi w tym samym tempie, w jakim krąży wokół Ziemi. W rezultacie tylko jedna strona księżyca jest widoczna z Ziemi. Jednak w ciągu miesiąca Księżyc jest oświetlany w różnym stopniu przez światło słoneczne, w zależności od jego pozycji na orbicie. Ta zmienność jest podzielona na cztery pośrednie fazy księżycowe, z których każda trwa około 7,4 dnia.

  • Nów Księżyca – Księżyc znajduje się w „cieniu” Słońca i jest oświetlony jedynie światłem odbitym od Ziemi. Zasadniczo jest ciemno.
  • Pierwsza kwadra – orientacja Księżyca względem Ziemi pozwala na oświetlenie prawej połowy przez Słońce, patrząc z Ziemi.
  • Pełnia Księżyca – Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i jest całkowicie oświetlony przez Słońce.
  • Trzecia kwadra – orientacja Księżyca względem Ziemi pozwala na oświetlenie lewej połowy przez Słońce, patrząc z Ziemi.

Ćwiartki można dodatkowo podzielić na podstawie kształtu oświetlonej części Księżyca i jego fazy. Pomiędzy fazami nowiu i pierwszej kwadry, gdy Księżyc jest oświetlony w zakresie od 1 do 50 procent, nazywany jest rosnącym półksiężycem. Pomiędzy pierwszą kwadrą a pełnią (50-100 procent) nazywany jest rosnącym gibbous. Od pełni do trzeciej kwadry (100-50 procent oświetlenia) jest to słabnący (malejący) gibbous. Wreszcie, od trzeciej kwadry do nowiu jest to rosnący półksiężyc.

Ciekawostka: Fani science-fiction mogą to docenić. Linia graniczna lub przejście między oświetloną i ciemną częścią Księżyca nazywana jest księżycowym terminatorem lub strefą zmierzchu.

Przeczytaj: Polowanie na jelenie – 6 rzeczy, które warto wiedzieć i zrobić przed polowaniem

WPŁYW FAZY KSIĘŻYCA

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo Księżyc wpływa na nasze codzienne życie. Na przykład przyciąganie grawitacyjne Księżyca jest odpowiedzialne za codzienne przypływy i odpływy oceanów, gdy krąży on wokół Ziemi. Oprócz położenia, faza księżyca również wpływa na pływy. Gdy Księżyc jest w pełni lub w nowiu, Ziemia, Słońce i Księżyc znajdują się w jednej linii, a połączona siła grawitacji Księżyca i Słońca tworzy wyższe przypływy i niższe odpływy, zjawisko znane jako przypływ wiosenny.

Podczas faz kwadry, gdy siły grawitacyjne Księżyca i Słońca są do siebie prostopadłe w stosunku do Ziemi, występuje mniejsza zmienność pływów i doświadczamy przypływów i odpływów.

Ponieważ większość zwierząt składa się w 50-75% z wody, można się spodziewać, że księżyc będzie miał wpływ na ich zachowanie. Istnieje wiele raportów na temat tego, jak cykl księżycowy wpływa na reprodukcję ludzi, przyjęcia do szpitali i oddziałów ratunkowych, wypadki drogowe, przestępstwa i samobójstwa, nie wspominając o ogólnym zachowaniu w placówkach dla osób upośledzonych umysłowo. Niestety, większość twardych badań nie wykazuje żadnej korelacji. Tak samo, nigdy nie śpię tak dobrze podczas pełni księżyca.

Istnieją dowody na to, że cykl księżycowy wpływa na niektóre zwierzęta. Migracje i rozmnażanie niektórych gatunków ryb zostały powiązane z zegarem księżycowym, a żółwie morskie podobno składają jaja podczas pełni księżyca. Istnieją również dowody na to, że cykl księżycowy wywiera wpływ na szczury i myszy laboratoryjne oraz niektóre owady. Praktycznie wszystkie zwierzęta morskie są pod wpływem pływów, a ponieważ pływy są kontrolowane przez księżyc, można powiedzieć, że księżyc wpływa również na ich zachowanie.

Podobnie, na większość zachowań zwierząt wpływa fotoperiodyzm, czyli zmiany w ilości światła dziennego. Ponieważ ilość światła słonecznego odbijającego się od Księżyca i docierającego do Ziemi zmienia się w zależności od cyklu księżycowego, można by oczekiwać, że może to również odgrywać podobną, choć mniej ważną rolę. W swojej książce „Solving the Mystery of Deer Movements” autorzy dr James Kroll i Ben Koerth napisali:

„Ponieważ księżyc jest tak zauważalnym zjawiskiem w naszym świecie… wydaje się niemal intuicyjne, że musi mieć równie głęboki wpływ na zwyczaje i styl życia zwierząt, przynajmniej wszyscy chcemy w to wierzyć”.

CZY FAZA KSIĘŻYCA WPŁYWA NA RUCH JELENI?

Zaproponowano kilka teorii na temat tego, jak księżyc wpływa na ruch jeleni. Jedna z nich obraca się wokół pozycji księżyca i sugeruje, że ruch jeleni wzrasta, gdy księżyc znajduje się bezpośrednio nad głową lub pod nią. Te dwa okresy, z których każdy występuje raz dziennie, nazywane są odpowiednio większymi i mniejszymi szczytami. Znam kilku myśliwych, którzy mocno w to wierzą. Niestety, nie ma ani krzty naukowych dowodów na poparcie tej tezy. Żadnych.

Inna teoria głosi, że podczas pełni księżyca jelenie poruszają się więcej w nocy, a mniej w ciągu dnia. Chociaż nie jest to wyraźne, z moich osobistych obserwacji z ponad 40 lat polowań na jelenie i badań wynika, że aktywność jeleni w ciągu dnia wydaje się spadać podczas pełni księżyca. Mówiąc dokładniej, widzę mniejszy ruch podczas typowych okresów szczytowych o świcie i zmierzchu. I choć jest to bardzo subtelne, zaobserwowałem również niewielki wzrost ruchu w środku dnia.

Jeden z bardziej kompleksowych projektów badawczych na ten temat został przeprowadzony przez dr Mickeya Hellicksona, byłego głównego biologa przyrody na King Ranch w południowym Teksasie. Hellickson wykorzystał nadajniki GPS i monitory aktywności do śledzenia ruchów jeleni z obrożami w godzinach od 6:00 do 19:00, od października do stycznia przez okres dwóch lat, zbierając ponad 420 000 obserwacji od 43 jeleni z obrożami. Wyniki pokazały, że dzienne ruchy kozłów osiągały szczyt w godzinach 7-9 i 18-19, z niewielkim szczytem o północy. Najniższe godzinowe ruchy miały miejsce w godzinach 5-6, 15-16 i 22-23. Co ważniejsze, wzorzec ten był stosunkowo spójny w całym czteromiesięcznym zakresie, niezależnie od fazy księżyca, chociaż ogólny ruch wzrósł w szczytowym okresie rui.

Hellickson podsumował: „Chociaż księżyc może wpływać na ruchy kozłów w inny sposób, nasze dane nie wskazują na żadne wzorce związane z wpływem fazy księżyca na ruchy kozłów”.

NAUKA KONTRA NATURA

Naukowcy w ogóle, a biolodzy zajmujący się dziką przyrodą w szczególności, są jednymi z najbardziej skrupulatnych i sceptycznych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkasz. Jeśli chodzi o coś takiego jak zachowanie jeleni, trudno będzie ich skłonić do powiedzenia czegoś ostatecznego bez użycia kwalifikujących słów i zwrotów, takich jak „prawdopodobnie”, „ogólnie” i „najczęściej obserwowane”, chyba że zostało to opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym. A to nie ma miejsca, dopóki ich hipoteza nie zostanie przetestowana, ponownie przetestowana, rozebrana na części przez ich rówieśników i zaakceptowana. Zanim hipoteza trafi na strony czasopisma naukowego, można mieć pewność co do dwóch rzeczy: że jest dokładna i zgodna z prawdą.

Podejmowano liczne próby powiązania ogólnych wzorców aktywności jeleni i aktywności rykowiska z fazą lub pozycją księżyca. Niektóre z nich były dobrze przemyślane i wdrożone. Jednak z małymi wyjątkami nie ma prawie żadnych twardych, naukowych dowodów wskazujących na wyraźną korelację między fazą księżyca a ruchem jeleni. Nie oznacza to jednak, że informacje te są bezwartościowe lub całkowicie niedokładne.

Jedną z pierwszych rzeczy, których nauczono mnie jako studenta przyrody było: „Jeśli to, co obserwujesz w naturze, różni się od podręczników i czasopism, natura ma rację”.

NAJLEPSZY CZAS NA POLOWANIE NA JELENIE

Wcześniej wspomniałem, że badania Marcusa Lashleya były w stanie wyodrębnić bardzo subtelne trendy, które mogą być pomocne, jeśli wszystkie inne rzeczy pozostaną takie same. Istnieje jednak wiele zmiennych, które mogą wpływać na ruchy jeleni, takich jak długość dnia, wiatr, opady, temperatura, ciśnienie barometryczne i oczywiście presja łowiecka. Moglibyśmy z łatwością poświęcić każdemu z nich tyle miejsca, ile przeznaczyliśmy powyżej na omówienie księżyca (i być może to zrobimy).

Pozostaje nam więc badanie trendów i granie procentami w nadziei, że da nam to najmniejszą przewagę. A jak mawia mój przyjaciel Mike, „najlepsze dni na przebywanie w lesie są wtedy, gdy sezon łowiecki jest otwarty”.

Dodaj komentarz