Samodzielne przetwarzanie jelenia – jak ma to zrobić myśliwy?

Samodzielne przetwarzanie jelenia, myślistwo, łowiectwo, jak patroszyć zwierzę, skórowanie jelenia,

Kiedy podekscytowanie ze stojaka na drzewie i idealnie posłana strzała prowadzą do zestrzelenia jelenia, zdecydowanie nadszedł czas na świętowanie. Ale wtedy zaczyna się prawdziwa praca. Wyciągnięcie jelenia z lasu to samo w sobie dużo pracy, ale niektórzy ludzie są onieśmieleni samodzielną obróbką jelenia. Być może nigdy tego nie próbowali i nie są pewni, jak zacząć. Jeśli jesteś początkującym myśliwym lub po prostu nie próbowałeś wcześniej samodzielnie zarżnąć jelenia, oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

Dlaczego warto przetwarzać własnego jelenia?

Jesień to pracowita pora roku dla myśliwych, więc zrozumiałe jest, dlaczego ludzie mogą chcieć po prostu przynieść jelenia do rzeźnika. W końcu przynosisz go, upuszczasz i wracasz za kilka dni, aby odebrać zapakowane mięso. Niestety, takie podejście wiele traci. Niektórzy rzeźnicy mogą robić duże partie i mieszać jelenie, a ty nie masz 100% pewności, że odzyskasz swojego jelenia. W tym momencie równie dobrze możesz kupować pakowaną wołowinę. Przetwarzając jelenia samodzielnie, wiesz dokładnie, jak to mięso było traktowane od pola do stołu. I to jest jedna z największych zalet polowania – dostęp do świeżego, czystego, organicznego czerwonego mięsa jest wielkim błogosławieństwem. Było to szczególnie prawdziwe podczas pandemii. Myśliwi bardzo dobrze radzili sobie z niedoborami mięsa, ponieważ mieli zamrażarki pełne dziczyzny, aby uzupełnić tradycyjną wołowinę lub wieprzowinę.

Kolejną korzyścią płynącą z przetwarzania jelenia jest szereg opcji żywieniowych, na które można się zdecydować. Jeśli chcesz wypróbować nowy przepis na kiełbasę lub inny kawałek mięsa, możesz wybierać do woli. Na przykład, czy chcesz wypróbować pieczeń żeberkową na stojąco? Proszę bardzo. Może wolisz pokroić pojedyncze steki lub zostawić tylną część w dużym kawałku do grillowania. Kiedy robisz to sam, możesz podejmować wszystkie te decyzje.

Przeczytaj: Polowanie na jelenie – 6 rzeczy, które warto wiedzieć i zrobić przed polowaniem

Kroki przetwarzania jelenia

Przetwarzanie jelenia zostało już przez nas dość szczegółowo omówione, więc nie będziemy się tym tutaj zajmować. Oto jednak podstawowe etapy rozbioru jelenia. Proces ten może zająć od kilku godzin do całego dnia, w zależności od poziomu umiejętności, obycia i przygotowywanych kawałków mięsa.

  • Skórowanie – po przywiezieniu jelenia do domu, pierwszym krokiem jest zdjęcie skóry, aby uzyskać dostęp do całego pysznego czerwonego mięsa. Pomocne jest podniesienie jelenia z ziemi za pomocą liny i liny, dzięki czemu można obejść zwierzę dookoła i utrzymać mięso w czystości. Im szybciej uda ci się oskórować jelenia, tym będzie to łatwiejsze. Skóra świeżo zabitego jelenia z łatwością zedrze się z niewielką pomocą tępego noża. Ale jeleń, który był zamrożony przez kilka dni na zewnątrz, może wisieć na tyczce do mięsa, będzie wymagał więcej pracy.
  • Ćwiartowanie jelenia – po usunięciu skóry nadszedł czas, aby rozpocząć dzielenie zwierzęcia na łatwe do opanowania kawałki. Ćwiartowanie jelenia polega na usunięciu zarówno tylnych, jak i przednich nóg. Zazwyczaj w tym czasie usuwa się również polędwice (wewnątrz jelenia), tylny pas / polędwicę oraz mięso z szyi i żeber.
  • Odkostnianie – gdy masz już mniejsze kawałki do pracy, nadszedł czas, aby usunąć mięso z kości. To jest moment, w którym zwierzę zaczyna naprawdę czuć mięso. W większości przypadków można po prostu podążać za szwami mięśniowymi i śledzić kości, aby usunąć mięso w dużych kawałkach. W przypadku dziczyzny dobrze jest usunąć cały tłuszcz i ścięgna z mięsa, ponieważ mają one dziwny smak / konsystencję i mogą powodować, że mięso ma „dziczyzny” smak, na który ludzie narzekają.

Najlepsze kawałki mięsa jelenia

Mówiąc o smaku, porozmawiajmy o konkretnych kawałkach mięsa, które można uzyskać z jelenia. Po wypatroszeniu, oskórowaniu i pozbawieniu kości jelenia, wiele osób jest zaskoczonych ilością pozostałego mięsa. Mała łania, na przykład, może wyprodukować dobry worek spożywczy lub dwa lub mięso, które szybko się rozchodzi podczas karmienia rodziny. Ale większy kozioł może wyprodukować całkiem spore ilości mięsa.

  • Polędwica – te dwa małe mięśnie są pobierane z wnętrza jelenia, znajdujące się w pobliżu bioder. Wiele osób smaży je od razu, ponieważ są zdecydowanie najdelikatniejszą częścią. Trudno jest przebić polędwicę z dziczyzny i śniadanie z jajkiem w obozie dla jeleni.
  • Tylne ćwiartki – tylne nogi mają znaczną ilość mięsa. Możesz wyciąć większe kawałki na steki, pozostawić duże grupy mięśni nienaruszone na pieczeń, pozostawić je w całości na grillu lub wędzarni lub umieścić różne elementy na stosie mielenia.
  • Przednie łopatki – w zależności od miejsca strzału, na przednich łopatkach może znajdować się duża ilość zepsutego mięsa. Z tych ćwiartek można wyciągnąć steki, ale wiele z nich można przeznaczyć na kiełbasę lub burgera.
  • Szyja – szyje zawierają dużo tkanki łącznej. Wiele osób wrzuca kawałki szyi do mielenia, ale można też pozwolić im gotować się powoli przez cały dzień i traktować je podobnie jak pieczeń, a ścięgno łączące wytopi się i da delikatne mięso.

Dodaj komentarz