Etyka dronów w myślistwie

Etyka dronów w myślistwie, polowanie,

Jeśli jesteś zaawansowanym technologicznie łowcą jeleni, prawdopodobnie zauważyłeś wzrost liczby opcji odzyskiwania jeleni za pomocą drona. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że każdy znał kogoś, kto kupił psa tropiącego do śledzenia i odzyskiwania jeleni po strzale. Jednak ta moda była krótkotrwała. Teraz każdy chce mieć drona!

Tak, wykorzystanie dronów do odzyskiwania jeleni przenosi technologię dla łowców jeleni na zupełnie nowy poziom – dosłownie. I jak wszystko, co nowe na drodze postępu technologicznego, korzystanie z dronów wiąże się z wieloma kontrowersjami.

Czy są one legalne i etyczne? Są to dwa największe pytania związane z wykorzystaniem dronów. Przyjrzyjmy się więc bliżej etyce dronów w myślistwie.

Etyczne zastosowania dronów

Odzyskiwanie jeleni

Odzyskiwanie jeleni to obszar, w którym dron szybko staje się realnym narzędziem dla myśliwych po strzale. Myśliwi uczą się, że dron jest szybszy, jeśli chodzi o czas potrzebny na pokonanie terenu w poszukiwaniu jelenia. Dron pozwala również przeszukać całą farmę bez konieczności stawiania butów na ziemi. Rezultatem jest minimalna presja ludzka i zapach na terenie polowania.

To naprawdę najskuteczniejszy sposób na odzyskanie jelenia po strzale. To, co kiedyś zajmowało godziny, teraz można zrobić w kilka minut za pomocą drona.

Przeczytaj: 10 największych błędów w polowaniu na jelenie, których należy unikać

Monitoring jeleni

Właściciele gruntów zdają sobie również sprawę z potencjału dronów do inwentaryzacji populacji jeleni w całym krajobrazie. Drony wyposażone w wysokiej jakości kamery mogą zlokalizować każdego jelenia na terenie posiadłości. To świetny sposób na szybką inwentaryzację stada i zapewnienie lepszych informacji na temat zarządzania w nadchodzącym sezonie.

Todd Graf z Bowhunting.com niedawno współpracował z Mike’iem Yoderem z Drone Deer Recovery, aby zbadać jego nową farmę w Illinois. Graf był zachwycony możliwościami sprzętu Yodera i informacjami, które zespół był w stanie zebrać za pomocą dronów nad farmą. „Technologia i możliwości, jakie dają drony myśliwym, są absolutnie niesamowite” – mówi Graf.

Nieetyczne zastosowania dronów

Zwiad przed sezonem

Większość stanów nie zezwala na używanie dronów jako narzędzia do lokalizowania i zabijania zwierząt. Ale nawet gdyby tak było, myśliwi stanęliby w obliczu kwestii etycznych. Pomyśl o tym. Czy w ogóle polujesz, jeśli latasz kamerą nad obszarem w celu zlokalizowania jelenia, a następnie wkraczasz, by go zabić?

Kamery trailowe są obecnie zakazane w całym kraju z tego samego powodu. Jest to naruszenie zasad uczciwego pościgu. Używanie drona do badania miejsca pobytu jelenia, a następnie podążanie za nim w celu pozyskania tego zwierzęcia, jest po prostu nieetycznym sposobem „polowania”.

Przeczytaj: Jak czytać mapę topograficzną, aby znaleźć więcej jeleni w tym sezonie łowieckim?

Znalezienie legowiska

Znalezienie legowiska jelenia jest bezcenne. To jest to, czego wielu myśliwych szuka, gdy prowadzą swoje wysiłki zwiadowcze. Znajdź jego legowisko i miejsce, w którym udaje się na żer, a zabijesz go.

Użycie drona do zlokalizowania leżącego kozła byłoby oczywiście przekroczeniem granic uczciwego pościgu. Zaawansowane kamery i drony sprawiają, że jest to szybkie i łatwe. Myśliwy miałby niewiele do zrobienia poza oddaniem strzału. Również w tym przypadku jest to nieetyczny sposób wykorzystania drona.

Jakie są przepisy dotyczące dronów myśliwskich?

Przepisy dotyczące używania dronów do polowań różnią się w zależności od stanu. Konieczne jest sprawdzenie lokalnych przepisów przed użyciem drona w jakimkolwiek celu związanym z polowaniem. Tylko dlatego, że widziałeś film na YouTube, na którym ktoś używa drona do pozyskiwania jeleni, nie oznacza, że jest to legalne w całym kraju.

Niektóre miasta ściśle regulują ich użycie, podczas gdy inne zezwalają na większość rzeczy. Jest też wiele stanów, które w ogóle nie poruszyły tego tematu w swoich przepisach. Należy pamiętać, że dla większości stanowych departamentów ds. ryb i zwierząt jest to zupełnie nowe terytorium. Ale można się założyć, że nowe zasady i przepisy są na horyzoncie, ponieważ popularność dronów stale rośnie wśród myśliwych.

Dodaj komentarz