Wskazówki dotyczącego tropienia jeleni poprzez krew

Wskazówki dotyczącego tropienia jeleni poprzez krew

Jedną z umiejętności, która jest najważniejsza w polowaniu z łukiem, jest wiedza o tym, kiedy i jak podążać za krwią rannego jelenia. Często zdarza się, że myśliwi tracą życiowe trofeum, ponieważ spieszyli się z krwawym tropem jelenia lub po prostu nie mieli dobrej strategii.

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu wierzymy, że opracowaliśmy świetny system, który zwiększy twoje szanse na odzyskanie jelenia.

Przeczytaj: Polowanie na jelenie – 6 rzeczy, które warto wiedzieć i zrobić przed polowaniem

Lokalizacja strzału i czas oczekiwania

Pierwsze dwie ważne rzeczy, które należy ustalić, to w jaką część ciała został postrzelony jeleń i jak uciekł. Nieznajomość tych informacji może skutkować przedwczesnymi poszukiwaniami i wypychaniem rannych jeleni. Niektóre miejsca postrzału powodują szybką śmierć w ciągu 5-10 sekund, podczas gdy inne wymagają od 8 do 10 godzin oczekiwania na śmierć zwierzęcia. Przejdźmy przez różne lokalizacje strzałów:

Strzał w serce spowoduje szybką śmierć jelenia

Po strzale w serce jeleń czasami podskoczy i wykona „kopnięcie muła”, a następnie odleci z płonącą prędkością z opuszczonym ogonem. Krew jelenia postrzelonego w serce powinna być jasnoczerwona i gęsta. Krew powinna rozpryskiwać się w ładny wzór, który zwykle jest łatwy do naśladowania. W większości przypadków jelenie postrzelone w serce ułatwiają śledzenie krwi.

Jelenie postrzelone w serce rzadko poświęcają czas na znalezienie szlaku i po prostu wybierają kierunek i odchodzą. Jeśli będziesz uważnie nasłuchiwać po strzale w serce, czasami usłyszysz, jak jeleń przebija się przez gęste zarośla, a nawet umiera z szaleństwem kopnięć / szarpnięć po uderzeniu w ziemię.

Jeśli podejrzewasz, że postrzeliłeś jelenia w serce i nie widziałeś, jak zwierzę pada, daj zwierzęciu co najmniej 30 minut, zanim krew zacznie spływać. Jeleń postrzelony w serce zazwyczaj przebiegnie od 15 do 100 metrów przed śmiercią.

Strzał w płuco – najlepsze miejsce do celowania

Jeśli jesteś trochę poza celem, są szanse, że nadal będziesz w ważnym obszarze dzięki umieszczeniu strzału. Jeleń postrzelony w płuca zwykle nie odlatuje zbyt daleko i pozostawia spieniony, jaskrawoczerwony ślad krwi. Czasami we krwi pojawią się nawet bąbelki.

Jeleń postrzelony w płuco ucieknie jak nietoperz z piekła rodem z opuszczonym ogonem, podobnie jak jeleń postrzelony w serce. Nie poświęcą też czasu na podążanie ustaloną ścieżką jelenia i często będą uciekać przez gęstą roślinność.

Po postrzeleniu jelenia w płuca sugerujemy odczekanie od 30 minut do 1 godziny przed poszukiwaniem krwi. Jeleń postrzelony w oba płuca zwykle przebiegnie od 20 do 100 metrów przed śmiercią. Jeleń, który ma tylko częściowo wycięte płuco, może żyć znacznie dłużej i podróżować dalej, więc traktuj wątpliwy strzał w płuco tak, jakby był to strzał w wątrobę.

Postrzał w wątrobę

Strzał w wątrobę jest zwykle wynikiem strzału, który był niecelny i znajdował się z tyłu witalności. Często zdarza się, że nasz cel jest niecelny, strzeliliśmy do idącego jelenia lub daliśmy się zwieść ułożeniu przedniej nogi jelenia. Gdy przednia noga jelenia znajduje się z tyłu, przednia część witalności jest zakryta. Pozostawia to niewielką część płuc odsłoniętą, a strzał, który wyglądał dobrze w momencie uderzenia, mógł trafić w tylną część płuc i trafić w wątrobę. Jeśli to możliwe, przed oddaniem strzału należy poczekać, aż jeleń wykona krok do przodu, odsłaniając przednią łapę.

Strzał w wątrobę jest śmiertelny, ale wymaga znacznie dłuższego czasu oczekiwania niż strzał w płuco lub serce. Krwawienie jelenia po strzale w wątrobę jest prawdopodobnie najtrudniejszym ze wszystkich trafień. Wiele jeleni jest pchanych z powodu przedwczesnych prób regeneracji po postrzale w wątrobę.

Jeleń postrzelony w wątrobę może wystartować w dowolnym tempie, z ogonem w górę lub w dół, ale zwykle po krótkim dystansie położy się. Jeśli nie jest niepokojony, jeleń zwykle umiera w tym miejscu. Krew po postrzale wątroby jest bardziej ciemnoczerwona/bordowa i ma wodnistą konsystencję. Sugerujemy odczekanie 5-6 godzin, jeśli pozwala na to pogoda, przed pobraniem krwi od postrzelonego jelenia.

Strzał w jelito

Ach, ten straszny strzał w jelito….. Kiedy jesteśmy daleko od celu i strzelamy do jelenia w okolicy żołądka/jelit, usłyszymy pusty huk. Jeleń może uciekać lub odchodzić w dowolny sposób i zwykle ma podniesiony ogon.

Krew z jelit postrzelonego jelenia będzie miała kolor od brązowego do żółtawego i może zawierać częściowo strawioną żywność. Krew ta zwykle ma wyraźny, nieprzyjemny zapach. Ze względu na brak ciśnienia tętniczego, po postrzeleniu jelenia może pozostać znacznie mniej krwi. Większość postrzelonych jeleni doświadcza wstrząsu septycznego lub toksycznego i ostatecznie umiera z powodu niewydolności narządów.

W przypadku jelit sugerujemy odczekanie od 8 do 10 godzin przed poszukiwaniem śladów krwi.

Oto lista rzeczy, które należy zrobić po zastrzeleniu jelenia.

  1. Zapamiętaj, która część ciała jelenia została postrzelona.
  2. Zapamiętaj, jak jeleń oddalił się po strzale. Czy biegł szybko? Czy jego ogon był podniesiony czy opuszczony?
  3. Słuchaj uważnie, aby usłyszeć, czy jeleń zatrzymał się, kontynuował, czy upadł i zaczął kopać.
  4. Zaznacz strzałą lub zdjęciem dokładny obszar, w którym stał jeleń podczas strzału. Możesz nawet wystrzelić kolejną strzałę ze stojaka na drzewie w ziemię, gdzie stał jeleń, aby to zaznaczyć. Po zejściu z drzewa wszystko będzie wyglądać inaczej, więc posiadanie punktu odniesienia jest kluczowe.
  5. Pozostań na drzewie, aż nadejdzie odpowiedni czas na zejście, aby nie spłoszyć rannego jelenia. Jeśli musisz zejść na dół, ale nie jesteś jeszcze gotowy na tropienie, wymknij się w kierunku przeciwnym do tego, w którym poszedł jeleń.
  6. Rozpoczynając podążanie za śladem krwi, zaznacz pierwsze miejsce krwi lub miejsce, w którym jeleń został zastrzelony, za pomocą wizualnego znacznika, takiego jak papier toaletowy, pomarańczowa wstążka lub latarnia ledowa w nocy.
  7. Zaznacz początkową lokalizację zastrzelonego jelenia na urządzeniu GPS lub smartfonie.
  8. Nie idź przed siebie, aby nie zniszczyć śladu krwi.
  9. Podążając za śladem krwi, pozostaw znaczniki wizualne (papier toaletowy, wiszące świecące pałeczki lub przeciągnij linię stopami), abyś mógł spojrzeć wstecz i przestudiować trajektorię ścieżki jelenia.
  10. Gdy znajdziesz się na śladzie krwi, zatrzymaj się, przykucnij i spójrz przed siebie, aby dowiedzieć się, czy ranny jeleń pozostawił ślady. Te wskazówki mogą być zauważalnym śladem połamanych chwastów, gałęzi lub świeżych tropów.
  11. Jeśli stracisz krew, zacznij rozglądać się na wypadek, gdyby jeleń zmienił kierunek.
  12. Będąc na śladzie krwi, często wypatruj jelenia. Jeśli zobaczysz jelenia, podejdź tak, jakby nie był martwy. Zwróć uwagę na unoszenie się i opadanie klatki piersiowej, aby sprawdzić, czy jeleń oddycha. Jeśli nie ma oznak oddychania, dobrym pomysłem jest szturchnięcie go patykiem w oko, aby upewnić się, że nie żyje.
  13. Jeśli jeleń jest martwy, zatańcz taniec zwycięstwa i rozpocznij opatrunek polowy!

Co należy mieć w swoim zestawie do tropienia jeleni?

Konieczne jest posiadanie dobrego zestawu do tropienia jeleni. Saszetki lub plecaki pozwolą na szukanie bez użycia rąk i mają dużo miejsca na niezbędny sprzęt. Poniżej znajduje się to, co sugerujemy mieć w swoim zestawie:

  1. latarka krótkiego i dalekiego zasięgu lub światło punktowe
  2. zapasowe lampy błyskowe
  3. sprzęt do opatrunku w terenie
  4. opaski zaciskowe lub druciane do mocowania znaczników jelenia
  5. galonowe torby z zamkiem błyskawicznym na zużyty, zakrwawiony nóż i piłę do opatrunku polowego
  6. ćwierćlitrowe torby z zamkiem błyskawicznym na gruczoły stępu
  7. znaczniki do okresowego oznaczania śladów krwi (papier toaletowy, taśma fluorescencyjna lub świecące pałeczki do nocnego tropienia)
  8. latarka ledowa do oznaczania początku śladu krwi
  9. wysokiej jakości gumowe rękawice
  10. szmata lub ręczniki papierowe do drobnych prac porządkowych

Jeśli jesteś przygotowany i walczysz z chęcią przedwczesnego znalezienia jelenia, uważamy, że nasz system pomoże ci w wysiłkach związanych z odzyskiwaniem. Powodzenia!

Dodaj komentarz