Zabójcy celności w polowaniu z łukiem – te 3 rzeczy pomogą Ci lepiej strzelać

Zabójcy celności w polowaniu z łukiem - te 3 rzeczy pomogą Ci lepiej strzelać łucznictwo, polowanie, regulowanie łuku, strzały

W chwili pisania tego tekstu do jesiennego sezonu łowieckiego 2023 pozostał niecały miesiąc. Wraz z moim niekontrolowanym podekscytowaniem, e-scoutingiem i skupieniem się na kondycji, jest jeszcze jedna rzecz, o której myślę. Tą rzeczą jest celność. Dla mnie nie ma znaczenia, jak wymyślny jest twój łuk, nie ma znaczenia, jak dobre jest miejsce do polowania i nie ma znaczenia, w jakiej jesteś formie. Jeśli nie jesteś celny z łuku, nic z tych rzeczy nie ma znaczenia.

Każdy ma trochę inne doświadczenia z tym, co działa dobrze, a co nie. Poniżej przedstawię 3 rzeczy, które, gdy nie zwracałem na nie uwagi, zabijały moją celność. Ale kiedy zwróciłem na nie uwagę, poprawiły ją dziesięciokrotnie.

Dobrze wyregulowany łuk

W bardzo wczesnych latach mojego bowhuntingu, szczerze mówiąc, nawet nie wiedziałem, że łuki można tuningować. Po prostu myślałem, że wystarczy nałożyć strzałę, naciągnąć cięciwę, wycelować i puścić. Nie wiedziałem, że w szaleństwie jest metoda, a łuk, który nie był dostrojony, osiągał poziom znacznie poniżej swojego potencjału.

Jeśli łuk nie jest dostrojony, celność gwałtownie spadnie, szczególnie w przypadku szerokich grotów. W skrócie, przez dostrojony łuk rozumiem łuk, który wystrzeliwuje strzały tak prosto, jak to tylko możliwe z cięciwy. Oznacza to również prawidłowo naostrzoną strzałę. Strzała, która nie jest prawidłowo napięta, będzie miała niespójny i nierówny lot.

Istnieje więcej niż jeden sposób na oskórowanie kota, więc powiem tylko, co robię, aby dostroić łuk i uzyskać optymalny lot strzały. Najlepszą rzeczą, która sprawdziła się w moim przypadku, jest tuning papierowy. Przepuszczenie strzały przez papier bardzo szybko pokaże, czy leci ona prosto, czy nie. Dziura po kuli oznacza strzałę lecącą prosto. Wszystko inne wskazuje na krzywy lot strzały.

Lubię to robić najpierw z fletched field point na 3 jardy. Kiedy już uda mi się przebić kulę przez papier, wracam na 6 jardów i powtarzam proces. Od tego momentu nie mam żadnych problemów z lotem grotu, a moje grupy są ładne i zwarte.

Przeczytaj: Domowa konfiguracja łuku i ostateczna konstrukcja strzały

Wypuszczenie strzały

Sposób wypuszczania strzały z cięciwy ma ogromny wpływ na spójność miejsca, w które strzała trafi. Istnieją 4 rodzaje wyzwalaczy, których używają ludzie. Są to styl indeksu, przycisk kciuka, zawias i wyzwalacz oporowy. Każdy z nich działa świetnie, więc w czym tkwi problem? Chodzi o to, w jaki sposób uruchamiasz wspomniane wyzwalanie.

Nie zamierzam ci mówić, która wersja jest dla ciebie najlepsza. Powiem tylko, że powinieneś poświęcić trochę czasu, aby naprawdę nauczyć się prawidłowo korzystać z danego spustu. Zwłaszcza w przypadku wyzwalaczy indeksowych i kciukowych łatwo jest po prostu podłączyć wyzwalacz do pętli d, odciągnąć i nacisnąć spust. Uzyskanie optymalnego spustu wykracza jednak daleko poza to.

Jest to tak naprawdę bitwa umysłu, ale odkryłem, że najlepszym sposobem na osiągnięcie stałej celności jest oddanie strzału z zaskoczenia. Jeśli nie znasz dokładnego momentu przerwania strzały i po prostu celujesz, twoje strzały będą trafiać w cel za każdym razem. Kiedy przewidujemy, że strzała pęknie, zaczynają pojawiać się problemy. Zbyt wcześnie opuszczamy ręce. Wzdrygamy się. Ucząc się, jak uzyskać strzał z zaskoczenia za pomocą systemu wspomagania wyzwalania, można złagodzić wszystkie te problemy i czerpać z nich korzyści.

Zbyt częste strzelanie

Jeśli jesteś podobny do mnie, uwielbiasz strzelać z łuku. Patrzenie, jak strzały szybują w powietrzu i trafiają dokładnie w to, na co patrzymy, jest uzależniające. A jeśli jesteś perfekcjonistą, starasz się wyeliminować wszelkie problemy na miejscu. Często może to oznaczać nadmierne strzelanie. Jest to coś, z czym miałem i nadal mam do czynienia od czasu do czasu. Prawda jest taka, że istnieje coś takiego jak zbyt wiele dobrego.

Zbyt częste strzelanie może prowadzić do zmęczenia, nadmiernej analizy i nadmiernej koncentracji. Kiedy jesteśmy zmęczeni, nasz strzał zaczyna się psuć. Jeśli próbujemy przez to przejść, często mogą wkraść się złe nawyki, których nawet nie jesteśmy świadomi. Wchodzenie we własne głowy, nadmierna analiza / nadmierna koncentracja może prowadzić do niezdecydowania za sznurkiem. Zaczynamy próbować mnóstwa różnych rzeczy i kończymy jak kurczak z odciętą głową. Jest to proces bezcelowy, a nie celowy i nieuchronnie zabijający celność.

Ponownie, strzelanie z łuku to świetna zabawa. Ale jeśli zaczniesz widzieć, jak wszystko się rozpada, nie bój się odłożyć łuku na cały dzień. Nie myśl, że musisz od razu próbować wszystko naprawić. Naprawą może być po prostu powrót na świeżo. A jeśli tak się nie stanie, przynajmniej będziesz w lepszym stanie, aby zacząć naprawiać wszelkie problemy.

Podsumowanie

Momenty na pełnym naciągu, których doświadczamy przed zwierzęciem, są nieliczne. Podczas 10-dniowego polowania bardzo możliwe jest, że będziesz miał tylko jedną okazję do zgięcia kończyn do tyłu, jeśli w ogóle. Tak więc, kiedy się zdarzają, chcemy dać z siebie wszystko. Dlatego tak ważna jest celność. Jeśli znacznie przewyższa trend ciężkich strzał, dylemat FOC lub materiał, z którego wykonany jest grot. Dopracowanie celności oznacza dopracowanie pożądanych wyników końcowych w terenie.

Dodaj komentarz