Kiedy najlepiej zawiesić drzewce?

Kiedy najlepiej zawiesić drzewce?

Wraz z nadejściem letnich dni, myśliwi w całym kraju przygotowują się do nadchodzącego sezonu polowań na zwierzynę płową. Nadeszła pora roku, aby upewnić się, że celowniki łuku są włączone, kamery na szlaku są ustawione, zakupić pozostały sprzęt i spędzić wieczory na przeszukiwaniu źródeł pożywienia w poszukiwaniu aksamitnego brutala do ścigania tej jesieni. Ale co z wiszącymi drzewołazami?

Wszyscy tam byliśmy. Temperatury w latach 90-tych, a wilgotność jest mniej więcej taka sama. Ciało bolało od ukąszeń owadów i pokrzyw. Jednak pomimo tych brutalnych warunków, każdego lata gromadzimy się w terenie w celu ostatecznego przygotowania stanowiska. To sprawia, że pojawia się pytanie, czy psie dni lata to naprawdę „najlepszy” czas na rozstawienie stojaka? Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od myśliwego. Poniżej przedstawię 3 najlepsze okresy na wieszanie stojaków.

Przeczytaj: Polowanie na jelenie – 6 rzeczy, które warto wiedzieć i zrobić przed polowaniem

Początek wiosny: Kto rano wstaje temu pan Bóg daje

Będę szczery, jest to okres, z którego rzadko korzystam. Częściowo dlatego, że mój mózg jest w 100% skupiony na ściganiu twardogłowych goblerów na wiosnę. Jest to również jeden z najbardziej pracowitych okresów w moim harmonogramie ze względu na ważne ulepszenia siedlisk, takie jak przepisowe wypalanie i przygotowywanie poletek pokarmowych. Istnieje jednak kilka zalet wczesnego przygotowania tych stanowisk.

Po pierwsze i najważniejsze, minimalne zakłócenia w nadchodzącym sezonie. To oczywiste, że jeśli zminimalizujesz swoją obecność na terenie dojrzałego kozła, będziesz miał większe szanse na spotkanie go jesienią. Ponieważ większość sezonów łowieckich rozpoczyna się we wrześniu/październiku, przygotowanie stanowisk późną zimą/wczesną wiosną daje wielomiesięczną przewagę. Daje to czas na ustabilizowanie się zakłóceń, zmycie śladów i przyzwyczajenie się stada jeleni do zakłóceń związanych z ustawianiem i przycinaniem drzewostanu.

Wiosna to także idealne warunki do pracy. Jeśli jesteś osobą, która szybko się przegrzewa, to jest to czas dla Ciebie! Temperatury są zazwyczaj niższe niż latem, a liczba insektów jest minimalna. Sprawia to, że wieszanie stojaków, przycinanie torów strzeleckich i konserwacja tras wjazdowych / wyjazdowych jest o wiele bardziej znośna.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że sezon wegetacyjny nie odnosi się tylko do okresu, w którym rozwija się poroże kozła! Oznacza to również, że drzewo, na którym stoi twój stojak, będzie rosło, a kończyny, które właśnie przyciąłeś, wykiełkują z powrotem w nadchodzących miesiącach! Priorytetem jest ponowne odwiedzenie tych stanowisk przynajmniej jeszcze raz przed rozpoczęciem sezonu, aby dokonać ostatecznych regulacji pasków i przyciąć te letnie pędy, w przeciwnym razie możesz znaleźć się w potoku bez wiosła w dniu otwarcia!

Początek lata: Martwy sezon

Nie tylko temperatura rośnie, ale także chęć przygotowania się do sezonu. Ale wraz z nadejściem lata niektórzy mają napięte harmonogramy i mniej niż idealne warunki do zawieszenia się na drzewie. Jednak ta pora roku może być świetna do wieszania na drzewie, jeśli jesteś odpowiednio przygotowany.

Jeśli lato jest zbyt gorące i zbyt zajęte, to być może nie jest to czas dla ciebie. Ale dla niektórych myśliwych, takich jak ja, poletka pokarmowe są obsadzone, deszczowe tańce wykonane, wiosenne projekty siedliskowe zostały zakończone, a poza okazjonalną wyprawą na ryby lub wypadem na golfa, mój harmonogram zazwyczaj pozwala mi wyjść do lasu. W lipcu i sierpniu na polach pojawiają się aksamitne olbrzymy, a ja często wyruszam do lasu z plecakiem pełnym kamer, aby podnieść poziom adrenaliny przed sezonem. Jest to również idealny czas na upieczenie 2 pieczeni na jednym ogniu. Wielokrotnie zdarza mi się również pakować kilka podpór, aby móc wejść i wyjść podczas jednej wycieczki. Minimalizowanie ingerencji jest moim celem numer jeden, a im bliżej dnia otwarcia, tym większe prawdopodobieństwo, że dojrzały kozioł przyłapie się na moich nadmiernych zakłóceniach i zacznie mnie naśladować!

Kilka ważnych wskazówek, o których należy pamiętać podczas ustawiania stanowisk w psie dni lata, to spakowanie dużej ilości wody (jeśli uważasz, że masz jej wystarczająco dużo, przynieś więcej), zaopatrzenie się w spraye na owady i zapewnienie sobie jak największej motywacji.

Możesz nawet zatrudnić znajomego lub 2, aby rozdzielić pracę. Upewnij się również, że masz na sobie przewiewne spodnie i koszulę. Unikaj szortów, bo wrócisz do domu z uczuciem swędzenia! Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać podczas pracy w terenie, jest zwracanie uwagi na wszelkie obecne i przeszłe ślady jeleni. Im później zacznie się lato, tym bardziej zdefiniowane będą ruchy jeleni w dniu otwarcia. Połącz obecne i historyczne ślady jeleni, aby pomóc w dopracowaniu potencjalnych lokalizacji stanowisk, zwłaszcza gdy letnie dni zaczynają się kurczyć, a wzorce wczesnej jesieni stają się bardziej zdefiniowane.

Jest to również świetny czas na wycięcie dróg wejściowych i wyjściowych, ponieważ roślinność zazwyczaj nie ma szansy odrosnąć przed sezonem. Korzystam z mapy konturowej HuntStand, aby wcześniej znaleźć dostęp do koryt potoków, wąwozów i innych elementów terenu. Gdy już zlokalizuję te potencjalne trasy, nadszedł czas, aby wejść na ziemię i sprawdzić, jak dobrze te cechy będą działać, aby ukryć moją obecność. Następnie zabieram się do pracy i usuwam z nich gruz, aby móc wślizgiwać się i wyślizgiwać z każdego stanowiska niezauważony. Niezwykle ważną wskazówką, którą należy wziąć pod uwagę, jest zwracanie uwagi na obszary żerowania i legowiska, które mijasz na trasie wejścia. Zwrócenie uwagi na to, które kierunki wiatru pozwalają na czyste ominięcie tych miejsc, bez wątpienia bardzo się opłaci. Nie ma sensu udawać się na stanowisko z doskonałym wiatrem, jeśli wszystkie jelenie, na które planowałeś polować, wyczuły cię po drodze!

Początek jesieni – Hang and Hunt

Metoda „Hang and Hunt” stała się niezwykle popularna w ostatnich latach. Firmy produkujące drzewołazy ścigają się w tworzeniu jak najlżejszych, najbardziej pakownych stojaków, podczas gdy branża polowań w siodle była świadkiem eksplozji biznesu w ciągu ostatnich kilku sezonów. Nie bez powodu – ta metoda po prostu DZIAŁA! Ma to wiele sensu, gdy się nad tym zastanowić. Udaj się na pole w trakcie sezonu, zlokalizuj najświeższy znak i przenieś swój lekki zestaw na pole, aby usiąść nad nim, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Nic trudnego, prawda? Czasami może to być takie proste, ale częściej wymaga dobrze przemyślanego i precyzyjnie wykonanego planu, aby działał na korzyść myśliwego.

Często plan ten jest układany na bieżąco, ale istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby podejmować szybsze i mądrzejsze decyzje, gdy nadejdzie czas na rozstawienie stanowiska jesienią. Znajomość ukształtowania terenu, potencjalnego kierunku przemieszczania się jeleni i optymalnych wiatrów to tylko niektóre z ważniejszych elementów układanki. Niezależnie od tego, czy jest to teren prywatny, czy publiczny, znajomość terenu odegra kluczową rolę w sukcesie podczas dokonywania tych szybkich wyborów. Wcześniejsze zapoznanie się z wszelkimi źródłami pożywienia, legowiskami, trasami przemieszczania się jeleni i potencjalnymi drzewami na drzewostan pomoże w podjęciu decyzji o wyborze miejsca na stanowisko oraz bezpiecznej drogi wejścia i wyjścia.

Najlepszą częścią tej pory roku jest to, że ustawiasz się na najświeższych możliwych znakach, co pomaga zawęzić wysiłki. Jednak problematyczną częścią tej metody w sezonie jest to, że po prostu nie masz luksusu bezcelowego wędrowania, przycinania pasów i przycinania lokalizacji stoisk bez edukowania każdego dojrzałego kozła w okolicy!

Precyzyjne decyzje to nazwa gry, a im szybciej znajdziesz gorący punkt, wsuniesz zestaw na drzewo i wymkniesz się przy minimalnej ingerencji, tym większy sukces odniesiesz. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby znaleźć najbardziej odpowiednie drzewo, które da mi wiele możliwości strzału bez konieczności przycinania jakichkolwiek pasów strzeleckich o tej porze roku.

Kolejnym ważnym kluczem do sukcesu jest sprawienie, by liczyła się pierwsza zasiadka. Prawie każdy kozioł, którego upolowałem, stosując tę strategię, czy to w nowo ustawionym zawieszeniu, czy w moim siodle, przyszedł na pierwszą zasiadkę na tym konkretnym drzewie. Złapanie niczego niepodejrzewającego, dojrzałego kozła, zanim będzie miał okazję odkryć zmianę w swojej domenie, ma kluczowe znaczenie dla sukcesu. W zależności od pogody, staram się wykonać pierwszą zasiadkę podczas zimnego frontu wysokiego ciśnienia, ponieważ jelenie mają tendencję do bycia na nogach podczas tych frontów pogodowych. Zwłaszcza w miarę postępu sezonu.

Wreszcie, krokiem, któremu przypisuję większość moich sukcesów łowieckich, jest bycie agresywnym. Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyłem się przez lata, to sezon łowiecki nie będzie już dłuższy i chociaż ostrożność jest w porządku i często jest mądrzejszą opcją, to bycie agresywnym często może przynieść duże korzyści. Agresywnym posunięciem, które widzę, że jest pomijane, jest polowanie na stojaki przy marginalnych wiatrach.

Wiele razy, jako myśliwi, chcemy, aby wiatr był idealnie na naszą korzyść. Jest to zrozumiałe, gdy wiadomo, że jeleń żyje i umiera dzięki swojemu nosowi. Przekonałem się jednak, że gdy wiatr jest idealny dla ciebie, dojrzały kozioł często wie, że nie jest on dla niego odpowiedni.

W ostatnich latach rozwijałem się, stając się agresywnym podczas zimnych frontów wysokiego ciśnienia, systemów po burzy i konfiguracji polowań z kierunkami wiatru, które są na granicy katastrofy dla mnie i prawie idealne dla nosa kozła. W tym miejscu do gry wkracza znajomość terenu i zaufanie do mojego sprzętu. Chociaż może się to skończyć złamanym sercem, bez wątpienia zaobserwowałem wzrost liczby spotkań z dużymi jeleniami z powodu umieszczenia się tam, gdzie chce być kozioł, kiedy ma to dla niego sens.

Wniosek – rób to, co dla ciebie najlepsze!

Ustawianie stojaków w ramach przygotowań do sezonu łowieckiego to ekscytująca pora roku; coś, na co wszyscy czekamy z niecierpliwością rok po roku, a jeśli chodzi o „najlepszy czas na zawieszenie stojaka na drzewo”, to tak naprawdę sprowadza się to do tego, kiedy jest to dla ciebie najlepsze. Dopasuj swoją strategię polowania do dostępnego czasu i zasobów, aby stworzyć plan gry, który będzie działał na twoją korzyść. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, czy ustawiasz się rano w dniu polowania, tak długo, jak przeprowadzasz wysokiej jakości zwiad z wyprzedzeniem, minimalizujesz zakłócenia podczas całego procesu i polujesz na miejsce w odpowiednim dniu, jesteś zobowiązany do odniesienia sukcesu!

Ważniejsze niż znalezienie idealnego czasu lub idealnego miejsca na stanowisko jest bezpieczny powrót do domu po zakończeniu każdego polowania. Pamiętaj, zawsze noś uprząż bezpieczeństwa, linę wspinaczkową, zainstaluj linę bezpieczeństwa i daj komuś znać, gdzie będziesz na wypadek najgorszego. Bądź mądry, bezpieczny, spostrzegawczy i pamiętaj, aby zawiesić stojak wtedy, gdy jest to dla Ciebie najlepsze. Powodzenia w tym sezonie!

Dodaj komentarz