Jak polować na wiatr jak profesjonalista

Jak polować na wiatr jak profesjonalista, myślistwo, wskaźniki wiatru, pogoda, eliminacja zapachu, wabienie

Jeśli polujesz wystarczająco długo, założymy się o dolara, że ten scenariusz ci się przytrafił. Siedzisz na drzewie, marząc o gigantycznym jeleniu, który z pewnością wyjdzie w każdej chwili, gdy słyszysz trzask gałęzi. Wszystkie zmysły się uruchamiają i natychmiast skupiasz uwagę. Widzisz jelenia materializującego się pod wiatr od twojego drzewostanu i mruczysz niskie przekleństwo, po którym następuje szybka modlitwa. Wkrótce jeleń tupie kopytami i wygląda na przestraszonego, po czym odskakuje, dmuchając na alarm. Byłeś wyczerpany.

Polowanie na wiatr jest prawdopodobnie jedną z pierwszych praktyk łowieckich, jakich się nauczyłeś. Mimo to, od czasu do czasu zdarza ci się zostać przyłapanym. Co się dzieje? Oto kilka podstawowych zasad inteligentnego polowania na wiatr tej jesieni.

Podstawy polowania pod wiatr

Zanim przejdziemy do podstawowych kroków związanych z polowaniem na wiatr, zdefiniujmy trochę, co mamy na myśli. To, o czym mówimy, to wykorzystanie kierunku wiatru na swoją korzyść, a nie pozwolenie, by wiał twój zapach prosto w nozdrza ostrożnego jelenia. Powinieneś zawsze starać się być pod wiatr od miejsca, w którym spodziewasz się dojrzałego kozła (lub jakiegokolwiek jelenia). Idąc o krok dalej, powinieneś być po stronie wiatru z wiatrem. Posłużmy się przykładem.

Powiedzmy, że pewnego ranka polujesz na legowisko łani. Oczywiście nie chcesz, aby wiatr przenosił twój zapach na legowisko, w przeciwnym razie łanie wybiegną z drugiej strony. Ale dojrzały kozioł myśli o tym samym, więc będzie poruszał się po nawietrznej stronie legowiska, aby sprawdzić zapach łani. Oznacza to, że musisz być dalej pod wiatr od miejsca, w którym spodziewasz się, że będzie podróżował. Oto kilka wskazówek, jak polować na wiatr tej jesieni.

Wiele stanowisk na drzewach

Jednym z najlepszych sposobów na grę z wiatrem podczas polowania jest planowanie z wyprzedzeniem. Warunki pogodowe mogą się szybko zmieniać, zwłaszcza jesienią. Jednego dnia może delikatnie wiać ze wschodu. Następnego dnia wieje z północnego zachodu, a kolejnego dnia wieje stały wiatr z południowego zachodu. Jeśli masz tylko jedno stanowisko, musisz ograniczyć dni polowania, co jest kłopotliwe. Zaplanuj z wyprzedzeniem te warunki, ustawiając kilka różnych stojaków na drzewa w różnych lokalizacjach. Każda lokalizacja powinna być dostosowana do określonego kierunku wiatru. Jeśli rano sprawdzisz prognozę i zobaczysz, że wiatr jest inny niż planowałeś, możesz po prostu zapolować na stojak na drzewie, w którym wiatr jest na twoją korzyść.

Oczywiście łatwiej jest to zrobić na terenach prywatnych, gdzie można z wyprzedzeniem ustawić wiele stojaków na drzewa i pozwolić im tam pozostać. Ale jeśli polujesz głównie na terenach publicznych, dobrym rozwiązaniem jest stojak na drzewo do wspinaczki. Pomaga to mieć na uwadze kilka lokalizacji dla danych kierunków wiatru, a następnie można po prostu zabrać ze sobą stojak i ustawić go rano w dniu polowania.

Planowanie według prognozy pogody

Jak wspomniano, ogromną częścią polowania na wiatr jest obserwowanie prognozy i zwracanie uwagi na kierunek wiatru. Może to być tak proste, jak podrzucenie kilku nasion trojeści w powietrze, aby obserwować kierunek, lub możesz uzyskać większą jasność, włączając do tego procesu prostą technologię.

Wskaźniki wiatru

Polowanie na jelenie przy wietrze jest zdecydowanie możliwe, a w rzeczywistości może być łatwiejsze przy stałym wietrze w niektórych przypadkach, ponieważ można przewidzieć, jak jelenie mogą poruszać się po lesie. Niektórzy ludzie chwytają nasiona trojeści podczas spaceru, które są puszyste i unoszą się w prądzie powietrza na duże odległości. Można również kupić małe kępki bawełny, które spełniają to samo zadanie. Można też użyć proszków, które rozsypuje się z małej butelki i obserwuje, w którym kierunku wieje wiatr.

Plan na przeszkody

Dobrym sposobem na polowanie na jelenie przy wietrze jest zaplanowanie lokalizacji stojaka na drzewie w taki sposób, aby przeszkody znajdowały się pod wiatr. Na przykład, duże powalone drzewo, stos zarośli lub strome zbocze potoku powinny wystarczyć, aby zniechęcić jelenie do poruszania się po tym obszarze. Jeśli pójdą dalej pod wiatr od tego obszaru, twój zapach powinien rozproszyć się na tyle, że nie będzie wykrywalny. Jeśli uda ci się znaleźć odpowiednie drzewo tuż pod wiatr od tej lokalizacji, możesz być całkiem pewny, że jelenie nie będą krążyć z wiatrem, dzięki czemu zachowasz czystość.

Gdy nie możesz pokonać wiatru

Aby było jasne, nos jelenia jest bardzo potężny i prawdopodobnie jest jego najlepszym narzędziem przetrwania. Więc za każdym razem, gdy pozwolisz ludzkiemu zapachowi dryfować w ich kierunku, istnieje duża szansa, że zostaniesz złapany, a twoje polowanie może się skończyć, zanim się zorientujesz. Ale czasami coś się dzieje. Może nie miałeś czasu lub nie było możliwe przygotowanie wielu stanowisk, aby uwzględnić różne kierunki wiatru. Może wiatr niespodziewanie się zmienił, ale wolisz kontynuować polowanie.

Wabienie i odwracanie uwagi

Jeśli nie możesz pokonać wiatru, spróbuj wykorzystać go na swoją korzyść, przyciągając i odwracając uwagę jeleni. Ustaw się w pobliżu źródła pożywienia lub umieść stosy atraktantów i karmy, aby je zwabić i przyciągnąć ich uwagę.

Eliminacja zapachu

Gdy polowanie na wiatr nie jest możliwe, pewne środki zapobiegawcze mogą uratować sytuację. Niektóre niepożądane źródła zapachów związanych z ludźmi, które jelenie mogą złapać, gdy jesteś na stanowisku, mogą pochodzić ze śniadania, tankowania ciężarówki gazem lub innych źródeł zapachów, które odbierasz z domu lub pojazdu. Aby temu zaradzić, warto zmienić buty myśliwskie na gumowe, a nawet ubranie, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zapachu na ziemi.

Przeczytaj: 10 największych błędów w polowaniu na jelenie, których należy unikać

Dodaj komentarz