Polowanie na króliki – 6 wskazówek dla początkujących

Polowanie na króliki - 6 wskazówek dla początkujących

Po zakończeniu sezonu na jelenie, polowanie na króliki oferuje ekscytującą rozrywkę w miesiącach zimowych. Jest to coś innego niż eksplozja polowania na głuszce czy majestat płoszenia krzyżówki o świcie, ale polowanie na króliki ma swoje szczególne zalety.

Polowanie na króliki jest dla wielu myśliwych nowym rodzajem wyzwania i świetną zabawą. Wybuch brązowego futra z zarośli, a następnie płynny ruch karabinu, pobudza adrenalinę w organizmie.

Królików jest dużo, więc jeśli je znajdziesz, zwykle możesz odłożyć kilka na przyszłe posiłki w postaci pysznego gulaszu z królika. To świetny sposób na zachęcenie początkujących myśliwych i młodzieży, zwłaszcza w sezonie, w którym nie ma zbyt wielu możliwości polowania.

Nie potrzebujesz sfory psów, aby polować na króliki; możesz wyruszyć na samotne polowanie z jednym strzałem i kieszenią pełną pocisków i odnieść taki sam sukces. Studiując strategie obronne królików, rozumiejąc ich kryjówki i wykazując się cierpliwością, będziesz na dobrej drodze do upolowania kilku królików.

Poznaj zwyczaje królików

Królik jest kwintesencją zwierzęcia drapieżnego – ostrożnym, płochliwym roślinożercą. Podobnie jak wszystkie zwierzęta drapieżne, ma swój własny zestaw taktyk obronnych. Po pierwsze, królik próbuje się przed tobą ukryć. Pierwszym odruchem królika, gdy wyczuje drapieżnika, jest zamrożenie i wtopienie się w otaczającą roślinność. W zależności od terenu, powinieneś spróbować go wypłoszyć.

Jeśli to możliwe, staraj się hałasować w jednej części zarośli, aby wypłoszyć zwierzę przed siebie. Chodzenie zygzakiem po polu może również wystraszyć króliki ukrywające się wśród zakrętów i zawijasów trawy. Jeśli królik zostanie kopnięty z linią ucieczki zmierzającą z dala od ciebie, będzie zygzakował w skokach, aby cię potrząsnąć. Jednym ze środków obronnych królików jest ten losowy wzór biegu.

Króliki były kiedyś bardziej dzienne w swoich zwyczajach; jednak wkraczające praktyki rolnicze, takie jak obrzeża i przycinanie zarośniętych obszarów, zmniejszyły ich siedlisko. Zwykle są bardziej aktywne wczesnym rankiem i wieczorem, aby zwiększyć swoje szanse na przetrwanie.

Znajdź siedlisko królika

Kępiaste, zarośnięte obszary, które znajdują się w pobliżu ich żerowisk, są doskonałymi potencjalnymi terenami łowieckimi dla królików. Opuszczone stodoły często zapewniają osłonę, której pragną, podobnie jak wydrążone kłody, rzędy ogrodzeń, martwe drzewa lub stosy zarośli.

Ponieważ są one ostrożne i przebiegłe, często łatwiej jest je zlokalizować, znajdując ich ulubione pożywienie; koniczyna, lucerna i krzewy jeżyn to tylko kilka z nich. Uwielbiają przesiadywać przy ogrodzeniach i na skrajach pól, gdzie pola łączą się z lasami.

Załóż odpowiedni sprzęt

Jednym ze sposobów na znalezienie siedlisk królików jest wyjście o świcie lub zmierzchu i zanotowanie, gdzie króliki znikają w zaroślach. Zimą te pory dnia mogą być szczególnie chłodne.

Jeśli planujesz polowanie, zabierz ze sobą odpowiedni sprzęt, taki jak kamizelka odblaskowa, gruba odzież i buty. Weź ze sobą wytrzymałe rękawice robocze, ponieważ terytorium królików często obfituje w zarośla, sploty i kolczaste zarośla.

Dopasuj broń palną do ofiary

Nie chcesz znaleźć odpowiedniego siedliska o właściwej porze dnia, wypłoszyć królika i oddać strzału, tylko po to, by twoja zdobycz zniknęła w stosie puchu, ponieważ używasz broni palnej o niewłaściwym kalibrze. Innymi słowy, nie chcesz całkowicie wyeliminować swojej ofiary zbyt dużą siłą ognia.

Kiedy polujesz na drobną zwierzynę, musisz dopasować broń do ofiary. Większość myśliwych polujących na króliki wybiera strzelbę o kalibrze 20 mm z ulepszonym dławikiem cylindrycznym. Większy kaliber nie wystarczy, by powalić zwierzynę, a wręcz ją zniszczyć.

Innym popularnym wyborem na króliki jest strzelba kalibru .22, która świetnie sprawdza się na dystansie, a także strzelba 12- lub 16-nabojowa, wykorzystująca od 5 do 7,5 pocisków.

Możesz także użyć łuku i strzał, a popularne są także kusze. Pomiń pistolet. Jeśli zamierzasz przyrządzić gulasz z królika, użyj śrutu bezołowiowego, aby uniknąć potencjalnego zatrucia ołowiem.

Bądź czujny

Spacerując po nisko położonych zaroślach, zwracaj uwagę na odchody królików, które są małe (mniej więcej wielkości jagód), okrągłe i zebrane w małe stosy.

Idź pod wiatr, pracując na polu pod wiatr, aby twój zapach i wszelkie wydawane przez ciebie dźwięki były przenoszone z dala od uciekającej ofiary.

Jedną ze sztuczek, która sprawdza się zarówno w przypadku głuszców lub słonek, jak i królików, jest wplecenie długiej przerwy w marsz. Jeśli poruszasz się zygzakiem przez prawdopodobne siedlisko królików, zatrzymuj się co jakiś czas. Poczekaj tam, nieruchomo i cicho, nawet przez pół minuty.

Króliki są niesamowitymi słuchaczami i prawdopodobnie słyszały cię z daleka. Kiedy się zatrzymasz, pomyślą, że je zauważyłeś, a jeśli poczekasz wystarczająco długo, mogą same odlecieć, uciekając przed postrzeganym zagrożeniem.

Sprawdź pogodę

Wielu myśliwych poluje na króliki w miesiącach zimowych. Jak w przypadku każdego zwierzęcia, zwyczaje królików zmieniają się wraz z porami roku. Jeśli wybierasz się na polowanie w bardzo mroźny dzień, będziesz musiał wypłoszyć swoją ofiarę z kryjówek, w których się ogrzewa.

Jeśli jest słonecznie i nieco cieplej, zwłaszcza po zimnym trzasku, możesz znaleźć króliki aktywne w ciągu dnia, a nie tylko w godzinach wieczornych i porannych. Sprawdź południowe lub południowo-zachodnie zbocze w środku cieplejszego dnia, aby znaleźć króliki opalające się w celu podniesienia temperatury wewnętrznej.

Przygotowywanie, obróbka i gotowania

Po zapakowaniu królika w worek, należy go oporządzić przed gotowaniem. Oporządzanie jest stosunkowo prostą procedurą i można to zrobić na wiele różnych sposobów. Pamiętaj, że dzikie króliki często mają dużo pcheł, więc oporządzaj królika na zewnątrz lub pozwól mu całkowicie ostygnąć przed wniesieniem go do środka. Wielu myśliwych wypatruje swoich królików na miejscu, aby zmniejszyć ich wagę.

Najłatwiej jest wykonać nacięcie od odbytu do mostka i otworzyć jamę żebrową. Najpierw należy usunąć tchawicę i przełyk, a następnie wszystkie wnętrzności. Zawsze usuwaj gruczoły odbytowe i woreczek żółciowy wraz z resztą wnętrzności. Wytrzyj wnętrze tuszy do sucha i pozostaw do ostygnięcia na co najmniej dwa dni, aby uzyskać delikatne mięso.

Królika można jeść na wiele sposobów, ale większość ludzi lubi go w gulaszu. Dusić go najpierw, aby dodać do gulaszu piękny smak umami pieczonego mięsa.

Aby zarżnąć królika i pokroić go w najprostszy sposób, zacznij od podstaw. Najpierw odetnij tylne nogi, co jest łatwe, ponieważ nogi nie są połączone z ciałem kością. To samo należy zrobić z przednimi nogami, a następnie z głową i klatką piersiową, usuwając je i wszelkie nieatrakcyjne ścięgna lub srebrną skórę (niektórzy robią z nich pasztet). Pozostaje nam siodło z mięsa, które można przeciąć na dwie części, odcinając kręgosłup. Następnie można je pokroić na mniejsze kawałki wielkości kęsa.

Dziki królik ma piękny, dziczyzny smak, który sprawia, że jest to ulubione mięso wielu myśliwych, które można przynieść do domu i ugotować.

Podsumowanie

W polowaniu na króliki najważniejsza jest cierpliwość. Te ostrożne stworzenia są płochliwe i wrażliwe. Są trudne do znalezienia i wypłaszania, dają ci zastrzyk adrenaliny, gdy wyskakują z zarośli i zwykle możesz zebrać kilka, jeśli wybierzesz odpowiedni obszar.

Polowanie na króliki w piękny zimowy dzień to doświadczenie, którego każdy myśliwy powinien doświadczyć przynajmniej raz. Aby dowiedzieć się więcej o polowaniu na króliki, odwiedź Mossy Oak, stronę stworzoną dla myśliwych przez myśliwych.

Dodaj komentarz