Co piszą o nas

Wydarzenia i opinie

O łowiectwie na Dożynkach Prezydenckich

W miniony weekend odbyły się Dożynki Prezydenckie w Spale. Na tym dorocznym święcie rolników nie zabrakło także przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego.

Podczas niedzielnych uroczystości wręczone zostały dyplomy twórcom tegorocznych wieńców dożynkowych. Następnie, w Kaplicy Polowej AK, została odprawiona msza święta, po której zasadzono dąb z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Kolejnym punktem obchodów był korowód dożynkowy oraz Ceremoniał Dożynkowy na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu.

W obchody Dożynek Prezydenckich włączył się także Polski Związek Łowiecki. Na naszym stoisku informacyjno-edukacyjnym można było zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną dla dzieci i mlodzieży, a także przygotowanymi dla nich konkursami i kreatywnymi grami. Każdy chętny mógł porozmawiać z ekspertami PZŁ, którzy udzielali informacji dotyczących aktualnych problemów m.in. zmian w zasadach szacowania szkód, zwalczania wirusa ASF czy zasad bioasekuracji. Odwiedzajacy nas goście mogli zdobyć wiedzę na temat aktywnych form ochrony przyrody, aby móc zastosować je w praktyce.

Dużą atrakcją okazała się możliwość degustacji dziczyzny. Specjalnie dla uczestników Dożynek przygotowaliśmy gar gulaszu z dzika z leśnymi grzybami.

Po oficjalnej części obchodów przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego: Katarzyna Sikora – Dyrektor Biura Promocji i Projektów, Roman Miller – wiceprezes firmy Gobartto, Krzysztof Lechowski mieli okazję spotkać się z Parą Prezydencką oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. Podczas spotkania prezydent Andrzej Duda wraz z żoną degustowali potrawy z dziczyzny.


Źródło: RozmaitościEłckie.pl

Ełkowisko przyciągnęło tłumy ełczan i myśliwych

Już po raz trzeci ełckie środowisko myśliwych zorganizowało Festyn Łowiecki “Ełkowisko”. Tak jak w poprzednich latach do Centrum Edukacji Ekologicznej na spotkanie z myśliwskim światem przyszły prawdziwe tłumy mieszkańców Ełku i okolic oraz turystów.

Już po raz trzeci ełckie środowisko myśliwych już po raz trzeci zorganizowało Festyn Łowiecki Ełkowisko. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w ełckiej katedrze. Następnie zebrani przeszli do Centrum Edukacji Ekologicznej. Tam czekały na wszystkich m.in. występ sokolników, kuchnia myśliwska, pokaz psów ras myśliwskich, oraz koncerty w tym sygnalistyka myśliwska. Jak podkreślają myśliwi celem festynu jest rozpowszechnienie wśród mieszkańców kultury i tradycji myśliwskiej.

— Na “Ełkowisko” przychodzą wszyscy, także ci, którzy dotychczas nie mieli z łowiectwem nic wspólnego. Jest to okazja do poznania kultury i tradycji myśliwskiej — mówi Kazimierz Raczyński, jeden z organizatorów “Ełkowiska”. — Cieszymy się, że Ełkowisko przyciąga tak wiele osób. Dużą popularnością cieszyło się na przykład stoiska nadleśnictwa Ełk, gdzie każdy mógł zobaczyć różne gatunki grzybów. Jest to tym bardziej cenne doświadczenie, że obecnie mamy czas grzybobrania. Również stanowisko Polskiego Związku Łowieckiego cieszyło się dużą popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych.

Podczas festynu odbyła się degustacja dziczyzny, można było też zobaczyć wystawy trofeów krajowych i zagranicznych oraz wystawy rękodzieła. Ponadto uczestnicy festynu mogli wykonać bezpłatne badania poziomu cukru, pomiaru ciśnienia oraz badanie wzroku.

— Podczas naszego festynu oddano 11 litrów krwi. Zbieraliśmy też pieniądze na doposażenie Niebieskiego Parasola, a konkretnie na zakup materaców przeciwodleżynowych. Cieszę się, że przy okazji naszego święta, spotkania, mogliśmy też pomóc innym — dodaje Kazimierz Raczyński.


Ogólnopolski program edukacyjny

Wiedza przyrodnicza już od przedszkola, przekazywana w prosty, dostosowany do wieku sposób – to klucz do budowania świadomości ekologicznej nie tylko obecnych, ale też przyszłych pokoleń. Chcemy propagować wiedzę o ochronie środowiska, dlatego przygotowujemy ogólnopolski program edukacyjno-przyrodniczy, skierowany zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Za nami pierwsze warsztaty z przyszłymi koordynatorami programu w całej Polsce.

Edukacja przyrodnicza to jedna z najważniejszych form kształtujących świadomość obywateli w zakresie ochrony środowiska i racjonalnego gospodarowania jego zasobami. Myśliwi od dawna zajmują się edukowaniem społeczności lokalnych w miejscach, w których żyją. Posiadają ogromny potencjał i doświadczenie w edukacji łowieckiej. Czas, aby tę wiedzę zebrać i sformalizować.

Polski Związek Łowiecki rozpoczął przygotowania ogólnopolskiego programu edukacyjno-przyrodniczego, którego głównym celem jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem korzyści, jakie płyną z zachowania biologicznej i krajobrazowej równowagi naszej przyrody. Program doskonale wpisuje się w Narodową Strategię Edukacji Ekologicznej. Chcemy, aby wiedza ekologiczna dotarła zarówno do przedszkolaków, jak też uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów. Nie zapominamy także o edukacji osób dorosłych.

Założenia programu są proste – poprzez współpracę z władzami lokalnymi, placówkami oświatowymi, kołami łowieckimi i myśliwymi, chcemy dotrzeć z wiedzą ekologiczną w każdy rejon Polski. Aby było to możliwe, stworzymy sieć edukatorów , którzy będą przeprowadzać cykliczne zajęcia edukacyjne z wiedzy przyrodniczej, z elementami treści łowieckich. Powstanie profesjonalny program edukacyjny, z gotowymi scenariuszami zajęć. Uruchomimy specjalną zakładkę programu edukacyjnego na stronie internetowej PZŁ , na której – oprócz bieżących informacji – pojawią się materiały do pobrania w strefie po zalogowaniu. Będzie to swoiste kompendium wiedzy do wykorzystania przez wszystkich, którzy chcą szerzyć wiedzę przyrodniczo-łowiecką.

Za nami pierwsze warsztaty szkoleniowe dla przyszłych koordynatorów, zorganizowane przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego. W zajęciach, które odbyły się w dniach 31 sierpnia – 2 września w stacji badawczej PZŁ w Czempiniu, wzięły udział 43 osoby z całej Polski.


Spotkanie z Biskupem Ełckim

W dniu 7 września 2018 r. Łowczy Okręgowy Jan Goździewski spotkał się Biskupem Ełckim Jerzym Mazurem, który wykazał duże zainteresowanie bieżącą działalnością suwalskiej organizacji i łowiectwa w Polsce w świetle zaistniałych zmian Prawa Łowieckiego. Żywo zainteresowany był też wystąpieniem ostatnich ognisk ASF na terenie suwalskiego okręgu i walki z tym groźnym wirusem w populacji dzików. Biskup przyjął też zaproszenie na uroczystości jubileuszowe 95-lecia Polskiego Związku Łowieckiego które odbędą się w Suwałkach w dniu 27 października 2018 r. Łowczy okręgowy wyraził podziękowanie za życzliwość i aktywność ponad trzydziestu księży, członków PZŁ i księży nie będących członkami Zrzeszenia na wielu płaszczyznach pracy duszpasterskiej. Jak poinformował Ksiądz Biskup swoim dekretem dokonał zmiany diecezjalnego duszpasterza leśników i myśliwych, na miejsce dotychczasowego kapelana ks. dr. Wojciecha Kalinowskiego powołał ks. Arkadiusza Pietuszewskiego.


Nowy prezydent FACE

Federacja Związków Łowieckich Państw Unii Europejskiej (FACE) ma nowego Prezydenta. Podczas 52 Walnego Zebrania na to stanowisko został wybrany Torbjörn Larsson. Na tym samym zebraniu wyłoniono także nowy zarząd Federacji.
– Chcę, aby nadchodząca prezydentura dotyczyła przyszłości. FACE ma za sobącztery dekady pracy, z której możemy być dumni; oraz osiągnięć w służbieorganizacjom członkowskim jak również europejskim myśliwym. Nadchodzące cztery dekady będą zależeć tylko od nas, tych siedzących tutaj. FACE jest tak silna jak jego członkowie – podkreślił w przemówieniu Torbjörn Larsson.

Referując strategiczne cele swojej prezydencji stwierdził, że pierwsze działania, które planuje to przegląd celów i kierunków działania FACE. Podkreślił także znaczenie solidarności między regionami łowieckimi w Europie, “w celu zachowania i promowania unikatowych kultur łowieckich Europy”. – Różnorodność członków naszej organizacji jest jedną z naszych największych zalet – zaznaczył.

Torbjörn Larsson został jednogłośnie wybrany na nowego prezydenta FACE przez delegatów europejskich związków łowieckich. Jest prezesem (tu bym napisał przewodniczącym/prezydentem) Szwedzkiego Związku Łowiectwa i Ochrony Przyrody.Koncert muzyki myśliwskiej w Łazienkach Królewskich

Muzyka patriotyczna wykonywana na rogach myśliwskich, wspólne śpiewanie i występy zespołów muzycznych z różnych stron Polski – z okazji 95 lat jubileuszu istnienia Polskiego Związku Łowieckiego Łazienki Królewskie w Warszawie rozbrzmiały muzyką myśliwską. Sobotni koncert pod hasłem „Witaj Polsko” był kolejnym wydarzeniem wpisującym się w obchody jubileuszu istnienia PZŁ. Swoją nazwą nawiązywał również do obchodzonej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Występy rozpoczęły się sygnałem „Powitanie” oraz „Darz Bór” w wykonaniu kilkudziesięciu sygnalistów z całego kraju, pod batutą Mieczysława Leśniczaka oraz przemówieniem Łowczego Krajowego Piotra Jenocha, który podkreślił istotną rolę sygnalistyki w krzewieniu kultury łowieckiej i promocji łowiectwa w społeczeństwie.

Głównym elementem wydarzenia był koncert muzyki patriotycznej, wykonany na rogach myśliwskich – uczestnicy koncertu otrzymali śpiewniki, dzięki czemu wspólnie odśpiewane zostały między innymi Warszawianka Karola Kurpińskiego, a także pieśni historyczne, powstań narodowych, pieśni legionowe, a także pieśni i piosenki partyzanckie. To pierwsze w historii wydarzenie, gdzie pieśni patriotyczne zostały wykonane na rogach myśliwskich.

Poza koncertem zorganizowany został jarmark wyrobów i akcesoriów myśliwskich, wystawa zdjęć wyróżnionych w konkursie fotograficznym Puchalskiego, a także degustacja dziczyzny. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyły się stoiska edukacyjne – dzieci brały udział w grach terenowych, zdobywały wiedzę dotyczącą leśnych zwierząt oraz tego czym zajmują się myśliwi, a także w pokazach sokolniczych.

Koncert został zorganizowany przez Polski Związek Łowiecki, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Henryk Kowalczyk Minister Środowiska, Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dr Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Partnerami wydarzenia były Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Klub Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego oraz Narodowe Centrum Krwi. Na koncercie obecnych było wielu znamienitych gości, zarówno z kraju jak i z Europy, między innymi Tamas Marghescu Dyrektor Generalny CIC, Ludwig Willnegger Sekretarz Generalny FACE oraz przedstawiciele związków łowieckich Czech, Białorusi, Niemiec, Słowacji, Litwy, Estoni oraz Rosji.


Spotkanie myśliwych z Europy w Warszawie

Walka z afrykańskim pomorem świń i zmiany w prawie łowieckim były głównymi tematami spotkania przedstawicieli największych organizacji łowieckich w Europie. Spotkanie odbyło się w sobotę, 25 sierpnia, z inicjatywy Polskiego Związku Łowieckiego.

Do Warszawy, na zaproszenie PZŁ, przyjechali szefowie oraz przedstawiciele związków łowieckich Europy. W tym bezprecedensowym spotkaniu wzięli udział m.in. Tamas Marghescu, Dyrektor Generalny Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny (CIC), Ludwig Willnegger, Sekretarz Generalny Federacji Związków Łowieckich Państw Unii Europejskiej (FACE) oraz przedstawiciele europejskich związków łowieckich z Czech, Słowacji, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Niemiec.

Podczas spotkania poruszono wiele tematów istotnych dla Polski i Europy, w tym:
• zmiany w prawie łowieckim, które weszły w życie 22 marca 2018 r. Wprowadzona przez polski rząd nowelizacja prawa wywołała ogólnopolskie, ale również ogólnoeuropejskie poruszenie. Uczestnicy zgodzili się, że wprowadzone prawo łowieckie jest jednym z najbardziej restrykcyjnych nie tylko w Europie, ale i na świecie.
• omówiono sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Przedstawiono pierwsze przypadki zachorowań świń i dzików, zakresy występowania choroby, a także przewidywane wektory jej rozprzestrzeniania się. Szeroko omówiono zasady bioasekuracji. Temat ASF był ważny dla Niemiec, Czech i Słowacji. Kraje te prowadzą zakrojone na szeroką skalę działania prewencyjne (Niemcy, Słowacja) oraz starają się poradzić sobie z już powstałymi ogniskami choroby (Czechy).
• zwrócono uwagę na potrzebę wielopłaszczyznowej współpracy pomiędzy związkami łowieckimi krajów Europy, ale także konieczność zintensyfikowania działań zmierzających do dotarcia do najbardziej decyzyjnych urzędników państwowych i europejskich.
• omówiono źródła oraz metody działania organizacji antyłowieckich, których istotnym celem jest zbiórka jak największej ilości dotacji.

Współpraca pomiędzy organizacjami łowieckimi jest gwarantem zachowania integralności europejskiego łowiectwa. Wspólnie jesteśmy w stanie przeciwstawić się coraz bardziej agresywnym ruchom antyłowieckim oraz wypracować korzystne rozwiązania prawne. Zdecydowano o zawiązaniu grupy roboczej, której celem będzie wymiana informacji i doświadczeń w najważniejszych kwestiach najważniejszych.

 


Narada łowczych okręgowych z całej Polski i Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego z przedstawicielami administracji publicznej

24 sierpnia na Zamku w Baranowie Sandomierskim odbyła się narada łowczych okręgowych z całej Polski i Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego z przedstawicielami administracji publicznej. Spotkanie odbyło się przy współudziale środowisk naukowych oraz przedstawicieli Lasów Państwowych, służb weterynarii i ośrodków rolniczych.

W naradzie uczestniczyli łowczowie okręgowi z całej Polski. Zarząd Główny PZŁ reprezentowany był przez Piotra Jenocha – Łowczego Krajowego oraz Wandę Olech – członka Zarządu Głównego PZŁ. Po stronie administracji publicznej udział w naradzie wzięli udział posłowie na Sejm RP: Piotr Olszówka, Rafał Weber, Zbigniew Chmielowiec, Edward Siarka, Jerzy Materna, Bartosz Jóźwiak, senatorowie: Józef Zając, Zdzisław Pupa i Łuczak Maciej. Naradę zaszczycił swoją obecnością również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Resort środowiska reprezentowany był przez Jacka Sagana – Dyrektora Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska. Lasy Państwowe były reprezentowane przez Bogusława Piątka – Zastępcę Dyrektora Generalnego LP. Weterynarię reprezentował Paweł Niemczuk – Główny Lekarzem Weterynarii w Polsce. Ponadto udział w naradzie wzięli m.in. : Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Jerzy Sądel – Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Lublinie, Andrzej Matysiak – Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Radomiu, Jerzy Borcz – Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marek Pawłowski – Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie, Bogdan Konopka – Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Kielcach, Wojciech Wdowik – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Podczas spotkania Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreślił istotną rolę myśliwych w zwalczaniu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz omówił problemy wdrażania bioasekuracji wśród rolników. Przedstawiono również plany resortu w zakresie dalszych działań, które będą realizowane dzięki niewykorzystaniu rezerwy finansowej przeznaczonej na budowę płotu na wschodniej granicy kraju.

Resortowi rolnictwa zależy na intensyfikacji działań związanych ze znacznym ograniczeniem populacji dzików, na terenie całego kraju. Według ministra jest to konieczne, ponieważ wirus może przesunąć się w kierunku zachodniej granicy, gdzie skoncentrowana jest produkcja trzody chlewnej. Podkreślano, że bez udziału myśliwych redukcja dzików nie będzie możliwa. Łowczy Krajowy Piotr Jenoch odniósł się do wystąpienia ministra oraz przedstawił aktualne dane – w poprzednim sezonie łowieckim myśliwi odstrzelili ponad 308 tys. dzików natomiast w bieżącym do odstrzału przewidziano ponad 182 tys. dzików. Tylko w czterech pierwszych miesiącach wykonano 50 procent zaplanowanego odstrzału. Potwierdzeniem zaangażowania myśliwych jest także liczba wyjść w teren, których było w tym sezonie aż 1,2 mln. Minister Ardanowski przyznał, że liczy na dalszą współpracę z Polskim Związkiem Łowieckim i jest otwarty na propozycje, zarówno finansowe jak i legislacyjne, które pozwolą zintensyfikować odstrzał dzików.

Na naradę zaproszono również znakomitych prelegentów, którzy przedstawili prezentacje merytoryczne dotyczące tematów związanych z łowiectwem. Wśród nich byli: dr Andrzej G. Kruszewicz – Hipokryzja w naszych relacjach ze zwierzętami, Jerzy Sądel (Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Lublinie) – Rola OHZ-ów w łowiectwie , dr hab. Andrzej Tomek prof. UR (UP w Poznaniu) – Możliwa rola łowiectwa i myślistwa w XXI wieku oraz Roman Miller – Dziczyzna na rynku polskim.

Spotkanie z udziałem parlamentarzystów, strony rządowej i samorządowej pozwoliło na konstruktywną wymianę poglądów i omówienie problemów przy wykonywaniu naszych działań. Znamienny i optymistyczny był fakt, że wszyscy goście w swoich wystąpieniach podkreślali wielką rolę jaką pełnią myśliwi w sytuacjach związanych z zagrożeniem jaki niesie wirus ASF.


 

Choinka z Polski w Watykanie

Przy zapadającym zmierzchu, na Placu Świętego Piotra w Watykanie rozbłysły światła na choince i w szopce bożonarodzeniowej. Choinka o wysokości ponad 25 metrów jest świerkiem pochodzącym z Polski, a dokładnie z Nadleśnictwa Gołdapi i jest darem Kościoła w roku ważnych wydarzeń jak 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140-lecie objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Był to też rok jubileuszowy 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Ozdoby na choinkę przygotowały dzieci zmagające się z chorobą nowotworową z ośrodków terapeutycznych na warsztatach plastycznych z całych Włoch. Pozdrawiając licznie przybyłych pielgrzymów, Gubernator Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello nawiązał do 35-letniej tradycji ustawiania choinki i szopki na Placu przed Bazyliką którą zapoczątkował papież Jan Paweł II. Od władz i mieszkańców regionu Kampania Vincenzo De Luca, z którego pochodzi tegoroczna szopka popłynęły podziękowania za choinkę dla „Wielkiego Narodu Polskiego” z podkreśleniem, że od dawna łączy Włochów i Polaków historia, religia i przyjaźń. Wśród pielgrzymów liczna była reprezentacja z Polski, w tym myśliwi okręgu suwalskiego PZŁ, a muzykę myśliwską zaprezentował Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Galindowe Rogi” z Nadleśnictwa Maskulińskie w Rucianem Nidzie. Odegrany został hymn Watykanu, a po rozświetleniu tysiąca światełek na choince orkiestra Watykanu odegrała hymn Polski, a nad zgromadzonym tłumem falowały polskie flagi.

 

Ełcka Gazeta Powiatowa – 26 września 2017 r.

Gazeta Piska – 25 sierpnia 2017 r.


“Darz Bór” z Afganistanu

Bywa, że żołnierski los rzuca nas w różne części świata. Tak i teraz dla wielu z nas, żołnierzy myśliwych z całej Polski, przyjdzie obchodzić nasze myśliwskie święto pod niebem Afganistanu, ponad cztery i pół tysiąca kilometrów od domu i polskiej kniei. Korzystając z uprzejmości “Łowca Polskiego”, z okazji obchodów hubertowskiego święta przesyłamy myśliwym w Polsce i rozsianym po całym świecie
nasze myśliwskie pozdrowienie “Darz Bór!” oraz życzenia pomyślności, a także udanych łowów w duchu braterstwa ku chwale polskiego łowiectwa. Życzymy Wam, Koleżanki i Koledzy, wielu ciekawych wrażeń na polach i w kniei, a przede wszystkim bezpiecznych łowów i szczęśliwych powrotów do domu. Niech Święty Hubert czuwa nad Wami i niech knieja Wam darzy!Myśliwskie życzenia z Afganistanu przesyłają: Sylwester Waliłko (KŁ nr 52 “Rogacz” z Rzeczycy), Wiesław Iwanowski (WKŁ “Gon” z Warszawy), Mirosław Piechowski (WKŁ nr 160 “Trop” z Bemowa Piskiego), Paweł Banasiak (WKŁ nr 497 “Jenot” z Leźnicy Wielkiej), Piotr Stec (KŁ “Bażant” z Czudecy), Dariusz Stec (KŁ “Bażant” z Czudecy), Andrzej Bruski (KŁ nr 16 “Bażant” z Białośliwia), Krzysztof Piaścik (WKŁ nr 182 “Żbik” z Węgorzewa), Andrzej Jarosz (KŁ “Cyranka” z Węgorzewa), Hubert Glinda (WKŁ “Potok” z Cybowa), Tomasz Nytko (KŁ “Darz Bór” z Tarnowa), Robert Zacharko (KŁ nr 123 “Rogacz” z Janowca Wielkopolskiego), Marcin Jakub Stępień (WKŁ nr 57 “Dubelt” ze Spały). Korzystając z okazji, pozdrawiamy nasze rodziny i najbliższych, a także Koleżanki i Kolegów z naszych macierzystych kół łowieckich oraz wszystkich przyjaciół po strzelbie. Do zobaczenia na zbiórce w kniei po naszym powrocie do kraju!

Dariusz Rewak
myśliwy z Wojskowego
Koła Łowieckiego nr 182 “Żbik” z Węgorzewa