Czy słyszałeś o heterochromii? Jest to rzadki stan, w którym kolory oczu są różne. Termin heterochromia pochodzi ze starożytnej greki. Słowo „hetero” oznacza różne, a „chroma” oznacza kolor.
Najczęściej jest ona widoczna u zwierząt, takich jak psy i koty. Można ją jednak znaleźć również u ludzi. Znana jest również jako „Heterochromia iridium” lub „Heterochromia iridis”. Stan ten jest spowodowany różnicami w rozmieszczeniu i stężeniu melaniny. Melanina jest pigmentem, który nadaje kolor oczom, włosom i skórze. Co więcej, istnieją różne przyczyny i różne rodzaje heterochromii.
Heterochromia co to jest – definicja i podstawowe informacje
Tęczówka to kolorowa część oka, która otacza źrenicę. Heterochromia to ogólny termin używany do opisania różnokolorowych tęczówek u ludzi. Nazwa heterochromia pochodzi od greckich słów „heteros”, co oznacza różny i „chroma”, co oznacza kolor.
Osoby z heterochromią mogą mieć jedną tęczówkę, która różni się kolorem od drugiej lub mogą mieć część tęczówki, która różni się kolorem od reszty tęczówki.
Przyczyny występowania heterochromii
Najczęstszą przyczyną tego stanu jest wrodzony, co oznacza, że jest to spowodowane genetyką. Jest to wynik łagodnej mutacji, która wpływa na rozwój melaniny w tęczówkach. W badaniach wspomniano, że centralna heterochromia może wystąpić przy urodzeniu. Stan ten może wystąpić u każdego, niezależnie od tego, czy w rodzinie występowała heterochromia. W większości przypadków nie wpływa na zdolność wyraźnego widzenia i nie jest wynikiem żadnej choroby. W takich okolicznościach stan ten nie wymaga żadnej diagnozy ani leczenia.
Ponadto stan ten może rozwinąć się nawet z powodu urazu, choroby lub leków. Nazywa się to nabytą heterochromią. Heterochromia może być spowodowana następującymi chorobami:
- Operacja oka
- Zespół ektropii tęczówki
- Uraz oka
- Cukrzyca
- Jaskra
- Zespół Posnera-Schlossmana
- Guz tęczówki
- Obrzęk oka
- Zespół dyspersji pigmentu
Rodzaje heterochromii
Chociaż mogą istnieć inne odmiany, większość ludzi można podzielić na trzy typy heterochromii. Są to:
- Heterochromia centralna: Jest to powszechny typ heterochromii, w którym ludzie mają inny kolor wzdłuż granicy źrenic. W pobliżu granicy źrenic występuje odcień złota, a reszta tęczówki ma inny kolor.
- Heterochromia całkowita: W tym typie schorzenia ludzie mają całkowicie różne kolory oczu. Na przykład, jedno oko może być zielone, a drugie niebieskie.
- Heterochromia sektorowa lub segmentowa: Innym rodzajem heterochromii jest heterochromia segmentowa. W tym stanie dotknięta jest większa część tęczówki. Może wystąpić w obu oczach lub tylko w jednym oku. Heterochromia sektorowa przypomina nieregularną plamkę na tęczówce. Nie tworzy pierścienia wokół źrenicy.
Kolory oczu a heterochromia
W chwili narodzin kolor oczu jest determinowany genetycznie. Dwa główne geny – HERC2 i OCA2 – są ważne w określaniu, czy będziesz mieć brązowe, niebieskie, piwne, bursztynowe czy zielone oczy. Czasami defekty tych genów mogą powodować heterochromię.
Większość przypadków wrodzonej heterochromii (co oznacza, że stan ten jest obecny przy urodzeniu) jest przekazywana z rodzica na dziecko w sposób autosomalny dominujący; oznacza to, że tylko jeden rodzic musi mieć zmutowany gen, aby przekazać tę cechę.
W innych przypadkach starsze dzieci i dorośli mogą nabyć heterochromię w wyniku urazu lub choroby oczu, która rozwija się z czasem.
Diagnoza i leczenie
Heterochromia może zostać zdiagnozowana przez okulistę (lekarza okulistę). Zbada on oczy w celu potwierdzenia diagnozy. Ocenione zostaną również objawy chorób podstawowych.
Jeśli okulista podejrzewa, że heterochromia jest objawem innej choroby, pacjent może zostać skierowany do lekarza zajmującego się leczeniem tego schorzenia. Dalsze badania mogą obejmować badania krwi, badania obrazowe i testy genetyczne.
Zazwyczaj nie ma potrzeby leczenia heterochromii, jeśli nie jest ona spowodowana inną chorobą.
Jeśli jednak chcesz, aby oba twoje oczy miały ten sam kolor, możesz porozmawiać ze swoim specjalistą o zakupie niestandardowych soczewek kontaktowych, aby dopasować oczy.
Jeśli heterochromia jest wynikiem choroby podstawowej lub urazu, należy je leczyć.
Podsumowanie
Kiedy dana osoba ma dwa różne kolory oczu lub jedno oko, które jest wielokolorowe, jest to znane jako heterochromia. Heterochromia najczęściej pojawia się przy urodzeniu w wyniku przypadkowej mutacji genetycznej. W takim przypadku nie wymaga ona leczenia. Heterochromia może być również objawem choroby wrodzonej lub wynikiem choroby lub urazu, w którym to przypadku konieczne będzie leczenie choroby podstawowej.
Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26364498/