Czop śluzowy – jakie jest jego znaczenie w trakcie ciąży?

Czop śluzowy – jakie jest jego znaczenie w trakcie ciąży?

Śluz płodowy chroni dziecko w czasie ciąży. Dowiedz się więcej o jego przeznaczeniu, o „pokazie” i o tym, jak wygląda czop śluzowy.

W czasie ciąży szyjka macicy jest „uszczelniona” przez czop śluzowy, który zwykle pozostaje na swoim miejscu do początku lub prawie do początku porodu. Ten „korek” działa jako dodatkowa bariera, chroniąc dziecko przed bakteriami.

Rozluźnia się i całkowicie odchodzi pod koniec ciąży, od około dwóch tygodni do kilku godzin przed rozpoczęciem skurczów (chociaż niektóre kobiety mogą w ogóle tego nie zauważyć).

Czym jest czop śluzowy?

Czop śluzowy to ochronny zbiór śluzu w kanale szyjki macicy. Podczas ciąży szyjka macicy wydziela gęsty, galaretowaty płyn, aby utrzymać wilgotność i ochronę tego obszaru. Płyn ten ostatecznie gromadzi się i uszczelnia otwór szyjki macicy, tworząc gęsty korek śluzu. Korek śluzowy działa jak bariera i może powstrzymać niepożądane bakterie i inne źródła infekcji przed przedostaniem się do macicy. Przed porodem korek śluzowy jest usuwany, umożliwiając dziecku przejście przez szyjkę macicy podczas porodu.

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy jest zwykle przejrzysty, lekko różowy lub zabarwiony krwią. Czop śluzowy może być nitkowatym śluzem lub lepką wydzieliną. Niektóre kobiety mogą nie zauważyć utraty czopu śluzowego, ponieważ wydzielina z pochwy zwiększa się już w czasie ciąży. U niektórych kobiet wydzielina pojawia się od razu. U innych wydzielina pojawia się stopniowo i możesz nawet o tym nie wiedzieć. Można go zauważyć tylko podczas podcierania się po skorzystaniu z toalety.

Zobaczysz go jako galaretowatą substancję, która może być przezroczysta lub lekko różowa lub pokryta niewielką ilością krwi. Kiedy tracisz czop śluzowy, zauważysz go na bieliźnie lub na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety. Może być w jednym kawałku, jak kleks żelu. Lub może być w mniejszych kawałkach, które odchodzą w ciągu kilku godzin lub dłużej.

Odejście czopa śluzowego – co to oznacza?

Do utraty czopu śluzowego dochodzi zazwyczaj na początku porodu. Jednak czas może się różnić. Wczesny poród może trwać kilka dni przed porodem. Z drugiej strony, można go stracić bliżej porodu – na przykład, jeśli poród jest krótki. Jest to mniej prawdopodobne.

Skontaktuj się ze swoim ginekologiem położnym lub położną, jeśli stracisz czop śluzowy przed osiągnięciem pełnego terminu porodu (37 tydzień). Może to być oznaką ryzyka przedwczesnego porodu.

Eksperci nie są pewni, co powoduje, że organizm rozpoczyna proces porodu, ale uwolnienie czopu śluzowego jest jedną z zachodzących zmian. Gdy szyjka macicy zaczyna się rozwierać (otwierać) w dniach poprzedzających poród lub blisko porodu, czop śluzowy przesuwa się dalej w dół szyjki macicy i do pochwy. Właśnie wtedy możesz go zauważyć.

Czop śluzowy a moment porodu

Utrata czopu śluzowego jest oznaką, że poród się rozpoczyna lub wkrótce się rozpocznie. Jednak czas rozpoczęcia porodu po utracie czopu śluzowego różni się w zależności od osoby. Poród może stać się bardziej intensywny dopiero po kilku dniach, ale może to nastąpić w ciągu kilku godzin.

Utrata czopu śluzowego jest uważana za oznakę wczesnego lub zbliżającego się porodu (poród nastąpi wkrótce). Inne oznaki wczesnego porodu obejmują:

  • Skurcze stają się bardziej regularne i intensywne.
  • Płód opada do macicy (rozjaśniając się). Możesz zauważyć większy ucisk pochwy lub szyjki macicy, ale mniejszą zgagę i ucisk na żebra.
  • Masz więcej wydzieliny z pochwy, która może obejmować wydzielanie śluzu i krwi („krwawe show”).
Czop śluzowy – jakie jest jego znaczenie w trakcie ciąży?

Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19330570/