Nasze trofea

Trofea Łowieckie

Roman Bratny – “Co mi las powiedział”

” Cóż znaczy komiczne myśliwskie trofeum, jakiś rogi jelenia czy wachlarz głuszca? Jeleń mógłby mieć ślepą kiszkę na głowie – cenna jest przecież walka o chimerę, a nie kolczasty mebel na ścianie. Ale też nigdy nie obedrę żadnego z tych trofeów z puszczy, z której je wyniosłem. Z ogromu majestatycznego starodrzewu czy bagiennych uroczysk, ze stada brzóz ciągnących gdzieś o zmierzchu niałonogą gromadą, z traw skrywających sarni czy dziczy ślad. Z nieba, na którym świt krzyżuje niespieszne klucze dzikich gęsi. Ze wszystkiego. Z przyrody, której jest częścią, jak częścią jej jest śmierć zadana ręką myśliwego. I on sam. Równie śmiertelny.”

 

Trofea Łowieckie

Trofeum to zdobycz, dowód odniesienia sukcesu. To zdobycz szczególna pozyskania w walce lub rywalizacji. W przeszłości trofeum stanowiły zdobyte w walce ze zwierzem o jego mięso i skórę te części które były jego orężem jak pazury, kły i rogi. Tym przyozdabiał się człowiek- zwycięzca, przynosiło to mu sławę i świadczyło o jego sprawności i męstwie. Współcześnie te same pazury, kły, poroże stanowią trofea łowieckie. Dla dzisiejszego myśliwego najcenniejszą wartość ma to trofeum, którego zdobycie najbardziej wpisało się w przeżyciach , doznaniach i duszy myśliwskiej. Niemal wszystkie trofea łowieckie są wytworem i przejawem witalności dzikiego zwierzęcia, o jego kondycji, jakości środowiska w jakim żyje, a także świadczy o poziomie prowadzonej gospodarki łowieckiej. Myśliwi dbają o swoje trofea, przyozdabiają nimi pokoje, salony i domy myśliwskie. Coraz częściej trofea są ważnym elementem wystroju wnętrz, zajazdów, pensjonatów i restauracji. Okazją do wystawienia i prezentacji trofeów łowieckich są organizowane pokazy, wystawy różnej rangi od regionalnych, krajowych po wielkie wystawy międzynarodowe. Zrodziła się konieczność ich wartościowania i klasyfikowania. Już pod koniec XIX wieku w Austrii i Anglii określono jednolite zasady wyceny które jak się później okazało nie przyjęły. Obecnie to Komisja Wystaw i Trofeów Międzynarodowej Rady Łowieckiej i Ochrony Zwierzyny-Conseil International de la Chosse et de la Conservation du Giber określa zasady wyceny trofeów i ich prezentowania. Na ostateczną wycenę punktową CIC trofeum składają się przyznawane punkty pomiarowe za długość, szerokość, obwód, masę i punkty za kształt, formę i barwę.


Rosochy łosia – Medal Srebrny 294,81 pkt CIC

Pozyskany został przez Zbigniewa Bogusławskiego z Koła Łowieckiego “Serwy” w Augustowie na terenie ówczesnego Nadleśnictwa Sztabin-obecnie Nadleśnictwo Białobrzegi-we wsi bukowiska w 1983 roku. W krajowym rejestrze trofeów łowieckich znajduje się na bardzo wysokiej 16 pozycji. Rosochy eksponowane były na zagranicznych wystawach łowieckich w Brenie(1985), Norymberdze(1986) oraz na kilku krajowych: Kraków, Warszawa, Suwałki, Augustów.


Pierwszy muflon – Medal Srebrny 197,00 pkt CIC

Jest to drugi i największy muflon strzelony na terenie Okręgu Suwalskiego PZŁ (pierwszego strzelił kolega Sampławski z KŁ Ryś w 2002 roku). Odstrzału dokonał w 2003 r. Kolega Adam Bojarski (na zdj.) z Koła Łowieckiego “Ryś” w Giżycku na obwodzie 105 – Franciszkowo, Nadleśnictwo Gizycko.muflonn4


Żubr – rekord Polski.

Urożenie żubra zostało wycenione na 216,35 pkt. CIC. Żubr pozyskany został na terenie Nadleśnictwa Borki, Leśnictwo Sarnianka oddz. 110 w dniu 9 listopada 2005r.


Rekordowe trofeum – 237,07 pkt CIC

Po latach znany i ceniony artysta fotografik Włodzimierz Łapiński przedstawił do wyceny wg formuły CIC wieniec jelenia-byka, zapewne jedno z jego najcenniejszych trofeów myśliwskich. Wieniec wyceniony został na 237,07 pkt CIC i jest rekordowy w suwalskim okręgu PZŁ. Waga wieńca brutto 9,72 kg, forma czterodwudziestak nieregularny obustronnie koronny. Byk upolowany został w Puszczy Augustowskiej w dniu 31 stycznia 1983 roku.


Rekordowe trofeum sezonu 2009 – 214,12 pkt CIC

Jeleń-byk strzelony przez Jarosława Kamienarza z Opalenicy 25 września 2009r na terenie Puszczy Augustowskiej i Nadleśnictwa Suwałki. Waga wieńca 9,29 kg. Wstępnie wyceniony został na 214,12 pkt CIC. Wiek byka ocenia się na 11 lat. Jest to najmocniejszy byk jaki został pozyskany w sezonie ’09.

suwalkibyk


Srebrny Medal – 205,67 pkt CIC

Wieniec o bardzo dużej asymetrii ważący 9,5 kg (po ustrzeleniu). Trudno określić formę, wstępnie określono, że jest to 30-stak nieregularny z 3-ma tykami. W/g wstępnej wyceny jest to srebrny medal – 205,67 CIC. Strzelony przed rykowiskiem 7 września 2004 r. przez Myśliwego Ryszarda Łukaszewicza w Kole Łowieckim Dąbrowa w Piszu w obwodzie 109, waga tuszy 212 kg, wiek 9 lat.

porozeweb2


Jeleń – byk w scypule w środku zimy

Jeleń-byk o porożu pokrytym scypułem pozyskany na terenie Nadleśnictwa Drygały w leśnictwie Strzelniki w pełni zimy 29 stycznia 2013 r. przez leśniczego ds. łowieckich Wojciecha Tyszkiewicza. Wiek byka został określony na 6 lat, waga tuszy byka 115 kg.


Parostki rogacza – Brązowy Medal

Rogacz powypadkowy – 2016 r. Własność Koła Łowieckiego Łoś – Sejny. Wyceniony na 111,10 pkt. CIC – Brązowy Medal


Parostki rogacza – KŁOS TOMASZ


Parostki rogacza – rekord Litwy

Rekordowy rogacz upolowany został 17 lipca 2015 r. w sąsiedztwie granicy z Polską w łowisku Walawicziai k. Kalwarii przez naszego myśliwego Witolda Uździło zamieszkałego w Krejwianach k. Puńska. Kolega Uździło na polowanie zaproszony został przez tamtejszego myśliwego Waldasa Pauliukanisa. Parostki zostały wycenione na 221,68 pkt CIC, ważą 815 g i mają formę bardzo regularnego szóstaka o zaznaczających się cechach uwsteczniania się, bo wiek rogacza określono na 8 lat. Waga tuszy wynosiła 18 kg. Trofeum znajduje się w posiadaniu naszego myśliwego. Parostki rogacza – rekord Litwy

uzdzilo

 

Dwa lata później czyli 30 lipca 2017 r. Kolega Witold Uździło pozyskał kolejnego pięknego rogacza – wyceniony został na Złoty Medal – 175,25 pkt CIC. Rogacz został pozyskany w tym samym miejscu co prezentowany powyżej.


Parostki rogacza – rekordowe trofeum 164 pkt CIC

W dniu 13 maja 2015 roku myśliwy z Danii upolował rogacza w łowisku Koła Łowieckiego “Łoś” w Sejnach. Parostki ważyły 609 g (brutto). Według wstępnej wyceny uzyskał 164 pkt CIC i jest to rekord suwalskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego. Wiek rogacza określono na 5 lat.


Rekordowe trofeum sezonu 2006 – 159,43 pkt CIC

Kolega Roman Jasiński prezentuje jednego z najmocniejszych rogaczy w suwalskim okręgu strzelonego w 2006 roku. 159,43 pkt CIC

jasinski_najmocniejszy_rogacz


Parostki rogacza – 140,35 pkt CIC – ZŁOTY MEDAL

W dniu 10 sierpnia 2002 na zakończenie rui Myśliwy Piotr Matysiuk z Koła Łowieckiego “Ryś” w Giżycku został obdarzony przez Św. Huberta. Masa parostków brutto: 565g, waga tuszy: 24kg, wiek rogaczacza 4 ata, Porostki były eksponowane na Wystawie Łowieckiej w Warszawie w listopadzie z okazji 80-lecia PZŁ. Wycena 140,35 pkt CIC-Złoty Medal


Rekordowy rogacz sezonu 2010 – 135,67 pkt CIC – ZŁOTY MEDAL

Pozyskany przez Jana Gabera z Koła Łowieckiego “Słonka” w Sejnach w dniu 23 czerwca 2010 roku w łowisku Hołny-Wolmera k/Sejn przy granicy z Litwą. Wiek rogacza określono na 7 lat, a pomimo to forma poroża nie wykazywała żadnych cech selekcyjnych.

1


Rekordowy rogacz sezonu 2007 – 130,07 pkt CIC – ZŁOTY MEDAL

Rogacz strzelony został w dniu 27 września 2007 r. na obwodzie łowieckim Nr 62 Koła Łowieckiego “Słonka” w Sejnach w miejscowości Półkoty przez myśliwego cudzoziemca Andreas Schreurs z Holandii. Na podkreślenie zasługuje nie tylko wyjątkowo duża masa parostków – 529g (waga brutto), ale też ich regularność i wysokość pomimo sędziwego wieku. Wiek rogacza określno na 9-10 lat. Waga tuszy 22 kg.

2


Rekordowe rogacze sezonu 2013

Rogacze zostały wyeksponowane na wystawie łowieckiej “Hubertus Expo 2013” w Warszawie w roku Jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego.1l


Rogacz – perukarz

Pozyskany 23 maja 2004 r. przez Zdzisława Huszczę w Leszczewku k/Suwałk

    

Rogacz – perukarz

Pozyskany przez Wincentego Zamojskiego z K.Ł. “Sarna” w Olecku


Rogacz – perukarz

Pozyskany przez Mariana Jasionowskiego w dniu 31 maja 2011 r. Masa trofeum 501 g, wiek rogacza określono na 8 lat


Rekordowy oręż dzika na Suwalszczyźnie

Dzik został strzelony 7 grudnia 1988 r. we wsi Podlaskie; powiat Sejny przez myśliwego Tadeusza Falkowskiego w Kole Łowieckim “Słonka” Sejny w obwodzie 62. Waga tuszy 178 kg.

Pierwotnie oręż został wyceniony na 140,90 pkt CIC. Na wystawie łowieckiej w Nitrze-Czechy w 1990r. wyceniony został na 135,70 pkt CICZE WSPOMNIEŃ…“(…) Była sobota grudniowa z ponową. Rano zapakowałem się i wyjechałem na spotkanie w łowisku – na Podlaskach z Kolegą Jankiem. Tropów było sporo – jeleni, saren, lisów, pojedynczych łosi i wilka. Naszliśmy na ścieżkę wyjściową dzików. Przeszła liczna wataha, a przebijał ją trop dużego odyńca. Przykładana szeroka dłoń Janka nie przykrywała tropu. Po całodniowej włóczędze po lesie zasiedliśmy na ambonach przy świeżo buchtowanych kartofliskach. Nic nie wyszło tym razem. Janek wrócił do domu, ja postanowiłem zostać przez niedzielę i zasiąść wieczorem ponownie. Do godziny dwudziestej trzeciej cisza, zszedłem z ambony i usłyszałem dziki, ale były za granicą po stronie litewskiej. Dziki wolno zbliżały się do kartofliska po naszej stronie. Miałem do przebycia ok. 200 m. Pojedyncza brzoza przy kartoflisku to moja droga do pokonania by mieć wychodzące dziki “na strzał”. Ocierając pot z czoła podchodziłem ponad pół godziny. Wreszcie wzniesienie, brzoza i kartoflisko. Od strony granicy wyszedł duży dzik, a za nim jeszcze większy, wataha była jeszcze zagranicą. Mniejszy dzik, najprawdopodobniej locha wrócił do watahy a “ten” pozostał. Było około 40 m, oddałem strzał, dzik ruszył w kierunku granicy z Litwą. Nagle wszystko ucichło, dzik położył się na pasie granicznym, ważył jak się okazało 178 kg, a oręż do dzisiaj jest moim najcenniejszym trofeum(…)”.

Tadeusz Falkowski


Czaszka wilka – 43,00 pkt. CIC

Wilk został strzelony przez Józefa Demiańczuka w obwodzie łowieckim nr 35 – Olecko w dniu 5 października 1991r. długość czaszki – 27,7 cm, szerokość 15,3 cm.


 Czaszka lisa – 25,25 pkt CIC – Złoty Medal

Lis strzelony 6 października 2007 r. przez Waldemara Waruszewskiego na terenie OHZ Nadleśnictwa Drygały. Długość czaszki 16,39 cm, szerokość 8,85 cm.czaszka_lisa


Czaszka borsuka – 22,98 pkt. CIC – Srebrny Medal

Borsuk został strzelony przez Eugeniusza Kowalewskiego w obwodzie nr 32  Okrągłe Nadleśnictwo Suwałki długość czaszki 14,51 cm, szerokość 8,47 cm.