Ełkowisko

Ełkowisko 15 września 2019 r.

W niedzielę 15 września odbyła się IV edycja Festiwalu Łowieckiego EŁKOWISKO, połączonego w tym roku z Regionalnym Świętem Miodu. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w Katedrze Świętego Wojciecha. Następnie w asyście orkiestry Straży Pożarnej, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz myśliwi, przeszli do Ełckiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Wśród zaproszonych osób mieliśmy zaszczyt gościć parlamentarzystów, władze samorządowe wszystkich szczebli oraz przedstawicieli organizacji łowieckich z Litwy i Stanów Zjednoczonych. Program festiwalu był niezwykle bogaty. Wszyscy odwiedzający mieli możliwość wysłuchania koncertu Zespołu Muzyki Myśliwskiej HUBERTUS z Kwidzynia oraz sygnałów myśliwskich odegranych przez Zespół Sygnalistów z Nadleśnictwa Ełk. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się pokazy psów myśliwskich, ptaków łowczych oraz wabienia zwierząt. Tajniki pracy leśników można było poznać na stoiskach Nadleśnictw Drygały, Ełk i Augustów, które dodatkowo przedstawiło pokaz pracy bartnika. Przedstawiciele Technikum Leśnego w Rucianem Nida zachęcali młodzież do podjęcia edukacji w zawodzie leśnika. Polski Związek Łowiecki przygotował stoisko edukacyjne oraz gry i konkursy z nagrodami dla najmłodszych. Na pięknym terenie Centrum Edukacji Ekologicznej rozlokowała się rekordowa ilość wystawców rękodzieła, malarstwa, pszczelarzy  i stoisk ze zdrową żywnością.  Można było skosztować wyrobów z dziczyzny i wielu gatunków miodu. Uczestnicy Ełkowiska tradycyjnie okazali niezwykłą wrażliwość na potrzeby społeczne poprzez oddanie około 11 litrów krwi w ramach programu „Darz Bór, Dasz Krew” i zbiórkę pieniędzy na wyposażenie hospicjum „Niebieski Parasol”, za które zostanie zakupiony sprzęt do opieki nad pacjentami. Organizatorzy składają gorące podziękowania władzom samorządowym oraz wszystkim sympatykom łowiectwa za życzliwość i pomoc w organizacji IV Festynu Łowieckiego „EŁKOWISKO”.


Ełkowisko 16 września 2018 r.

Trzeci Festyn Łowiecki Ełkowisko zorganizowany został w niedzielę 16 września 2018 r. Zaproszeni goście, myśliwi z rodzinami i mieszkańcy Ełku rano uczestniczyli w Katedrze Św. Wojciecha w Ełku we Mszy Świętej po której za Orkiestrą Dętą przeszli ulicami Ełku do Centrum Edukacji Ekologicznej. Oficjalnego otwarcia Festynu dokonał Prezes Koła Łowieckiego Ryś w Ełku Kazimierz Raczyński, a Zespół Muzyki Myśliwskiej z Kwidzyna swoim koncertem rozpoczął bogaty program sceniczny Ełkowiska. Na placu w pięknej zielonej scenerii rozlokowały się stoiska rękodzieła artystycznego, akcesoriów myśliwskich i zdrowej żywności. Pod namiotami Polskiego Związku Łowieckiego, Nadleśnictwa Ełk i Drygały przygotowano konkursy i zabawy dla “najmłodszych”. Bardzo mile i ciekawie zaprezentowała się “młodzi leśnicy” uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy psów myśliwski i ptaków łowczych. Myśliwi i nie tylko oddali honorowo 11 litrów krwi w ramach ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa pod hasłem Darz Bór – Dasz Krew, a ratownicy medyczni udzielali rad praktycznych o udzielaniu pierwszej pomocy. Można było też przebadać wzrok, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Przez cały czas wolontariusze zbierali do puszki datki na szczytny cel – wyposażenie miejscowego hospicjum “Niebieski Parasol”.


Ełkowisko 9 września 2017 r.

W dniu 9 września już po raz drugi u Centrum Edukacji w Ełku, Ełccy leśnicy i myśliwi zorganizowali Festyn Łowiecki Ełkowisko. Program imprezy był bogaty i zróżnicowany, poczynając od atrakcyjnie przygotowanych stoisk z edukacją przyrodniczą dla najmłodszych mieszkańców miasta, warsztaty rękodzieła artystycznego, pokaz kulinarny Wojciecha Charewicza i kiermasz zdrowej żywności, pokaz psów myśliwskich i sokołów. W pomieszczeniach Centrum Edukacji można było obejrzeć wystawę łowiecką i fotografii przyrodniczej. Wśród licznie odwiedzających Centrum Edukacji Ekologicznej byli również żołnierze amerykańscy i rumuńscy stacjonujący w pobliskim Orzyszu. Na Ełckiej strzelnicy myśliwskiej odbywały się też zawody w strzelaniach myśliwskich o „Laur Św. Huberta”