Konflikty i szkody

 KONFLIKTY I SZKODY

Odszkodowania za szkody bobrowe

Wartość wypłaconych odszkodowań za szkody wyrządzone przez bobry w roku 2016 na obszarze Polski północno – wschodniej, gdzie populacja bobrów jest najliczniejsza wynosiła ponad 12 mln złotych.

Na terenie poszczególnych województw wypłacono:
– mazowieckie – 6102499 zł
– warmińsko – mazurskie – 3982483 zł
– podlaskie – 2181380 zł

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, Olsztynie i Warszawie.


Nietypowa interwencja Strażników Miejskich w Ełku

Jak poinformowało nas radio naszego regionu – Radio 5, w środę 5.04.2017 r. około godz. 6.00 rano funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o spacerującym na os. Konieczki bobrze. Zwierze zostało przez patrol schwytane i wypuszczone do rzeki Ełk.

 

Ograniczenie migracji bobrów po Kanale Bródnowskim w Warszawie

W celu ograniczenia naturalnej migracji bobrów Kanałem Bródnowskim od strony Białołęki kierunku Dzielnicy Targówek została zamontowana krata – przegroda w tunelu pod jezdnią Trasy Toruńskiej. Metalowa krata została ustawiona na dnie dość szerokiego w tym miejscu Kanału ok. 10 m. Wysokość kraty 1,35m, co uniemożliwi bobrom przedostanie się nawet w sytuacji podwyższonego poziomu wody. Kratę wykonano z płaskownika by ograniczyć do minimum opór przepływu wody. Odległość pomiędzy pionowo ustawionymi płaskownikami wynosi 15cm. Dodatkowo do dolnej części ramy dopasowano pręty co 15 cm ze stali zbrojeniowej o średnicy 16mm i długości 25 cm co ma uniemożliwić podkopywanie się bobrów. Bardzo wysoki nasyp drogowy Trasy Toruńskiej w tym miejscu nie pozwoli na migrację bobrów lądem, stąd wybór na ustawienie przegrody nie był przypadkowy. Prace wykonane zostały w grudniu 2013r. na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawa -Dzielnicy Targówek.


Szkody bobrowe w drzewostanach

Szkody wyrządzone przez bobry w drzewostanach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku – źródło RDLP Białystok.

w ha

Nadleśnictwo - siedziba2014 r.2015 r.2016 r.
Razem3435,43280,823358,69
Augustów15,23,394,08
Bielsk50,4553,9258,31
Borki w Kruklankach475,2418,07418,34
Browsk30,1929,7229,56
Czarna Białostocka148,61158,14146,63
Czerwony Dwór144,4105,7896,05
Dojlidy39,7918,2238,94
Drygały229,56231,09268,38
Ełk w Mrozach355,74401,68468,63
Giżycko817,75774,83800,59
Głęboki Bród0,560,80,27
Gołdap117,2166,9731,57
Hajnówka115,17
Knyszyn38,2565,3770,66
Krynki9,659,959,66
Łomża45,6613,2438,64
Maskulińskie w Rucianem Nidzie40,8432,5132,13
Nowogród11,0610,866,3
Nurzec18,233,2138,17
Olecko290,19271,66148,45
Pisz57,7141,1636,48
Płaska w Żylinach2,751,911,84
Pomorze13,015,468,07
Rajgród59,0374,11106,75
Rudka113,52130,31148,16
Supraśl84,06110,5582,58
Suwałki85,7775,5369,4
Szczebra74,8751,3196,56
Waliły33,4340,9846,61
Żednia49,7449,0952,71

Na szczególną uwagę zasługuje spadek szkód wyrządzanych przez bobry porównując to do lat 90-tych minionego wieku na obszarze Puszczy Augustowskiej – Nadleśnictwo Pomorze, Głęboki Bród, Płaska, Augustów, Suwałki, Szczebra gdzie populacja była bardzo liczna, a jej zagęszczenie przekraczało 20 i więcej rodzin na 100 km 2. Przyczyną tak drastycznego spadku liczebności bobra była bardzo silna presja wilka jako największego drapieżnika występującego w Puszczy.